Čo týždeň dal: praskla bublina s kryptomenami
BRATISLAVA – Tento týždeň pokračoval výpredaj väčšiny kryptomien. Negatívny sentiment, ktorý odštartoval Elon Musk minulý týždeň podporili správy o prísnejších kontrolách zdaňovania výnosov z obchodovania s kryptomenami v USA a čínska regulácia.
Hodnota fúzií a akvizícií je na ceste k dosiahnutiu míľnika 2 biliónov dolárov v rekordnom čase v tomto roku, čo je podporené spinoff-om mediálneho biznisu spoločnosti AT&T. Spoločnosť v pondelok uviedla, že spojí svoje podnikanie v dcérskej spoločnosti WarnerMedia s firmou Discovery, čo prekvapilo investorov, keďže pred necelými tromi rokmi utratila AT&T 85 miliárd dolárov na získanie WarnerMedia. Hodnota transakcie predstavuje približne 130 miliárd dolárov vrátane dlhu, na základe odhadovanej podnikovej hodnoty spoločnosti WarnerMedia – viac ako 90 miliárd dolárov. Dohoda, o ktorej prvýkrát informovala agentúra Bloomberg News, je pohodlne tou najväčšou, ktorá bude oznámená v roku 2021.
Americká centrálna banka v stredu zverejnila zápisnicu zo svojho posledného zasadnutia, ktoré sa konalo koncom apríla. Niektorí predstavitelia Federálneho rezervného systému boli otvorení diskusii o obmedzení masívnych nákupov dlhopisov na „nadchádzajúcich stretnutiach“. „Niekoľko účastníkov navrhlo, že ak by ekonomika pokračovala v rýchlom pokroku smerom k cieľom výboru, mohlo by byť v určitom okamihu na nadchádzajúcich stretnutiach vhodné začať diskutovať o pláne úpravy tempa nákupu aktív,“ uvádza sa v zápisnici z apríla. Úradníci na stretnutí ponechali úrokové sadzby takmer na nule a zaviazali sa, že budú každý mesiac kupovať 80 miliárd dolárov v štátnych dlhopisoch a 40 miliárd dolárov v cenných papieroch krytých hypotékou, kým nebude dosiahnutý „podstatný pokrok“ v ich cieľoch v oblasti zamestnanosti a inflácie. Najbližšie zasadnutie Fedu bude 15. – 16. júna.
Eurozóna čelí zvýšeným rizikám pre finančnú stabilitu, keďže podľa Európskej centrálnej banky je výsledkom pandémie vysoká dlhová záťaž a rast dlhopisových výnosov. „10 % korekcia na akciových trhoch v USA by mohla viesť k výraznému sprísneniu finančných podmienok v eurozóne, podobne ako po koronavírusovom šoku v marci 2020,“ uvádza sa v správe ECB. Eurozóna je citlivá na takéto šoky, pretože rovnako ako väčšina krajín, si počas krízy vytvorila výrazne vyšší dlh. Rastúce výnosy by znižovali ceny dlhopisov a oslabovali súvahy v bankách regiónu, ktoré dlho trpeli slabou ziskovosťou. ECB tiež uviedla, že nerovnomerný ekonomický dopad pandémie znamená, že riziká finančnej stability sa pravdepodobne prejavia v sektoroch a krajinách s vyššou existujúcou zraniteľnosťou. Centrálna banka už zakročila začiatkom tohto roka, keď rastúce výnosy amerických dlhopisov zvýšili náklady financovania na celom svete. Úradníci v tom čase zvýšili tempo nákupov aktív s argumentom, že región ešte nie je pripravený na vyššie náklady na úvery a pôžičky, pretože jeho obnoveniu bránil pomalší začiatok očkovania.
USA požadujú globálnu minimálnu daň z príjmu právnických osôb vo výške najmenej 15 %, čo je menej ako 21 % sadzba, ktorú Spojené štáty navrhli pre zahraničné príjmy amerických firiem – úroveň, o ktorej niektoré národy tvrdili, že je príliš vysoká. Kontrast medzi novým návrhom, ktorý vo štvrtok zverejnilo ministerstvo financií, a vyššou mierou, ktorú sa Bidenova administratíva snaží uplatniť na americké spoločnosti, zdôrazňuje ťažkosti pri medzinárodných rozhovoroch vedených Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Krajiny vrátane Írska použili nízke dane z podnikania ako kľúčovú stratégiu hospodárskeho rozvoja. Ministerka financií USA Janet Yellenová sa zasadzuje o ambiciózne úsilie o ukončenie globálneho „závodu o dno“ v oblasti daní pre právnické osoby. Takáto daňová konkurencia narušila príjmy niektorých krajín, ktoré uprostred krízy Covid-19 dosiahli rekordnú úroveň dlhu. Jej prístup podnietil rokovania o tejto otázke medzi asi 140 národmi.
Výpredaj kryptomien pokračoval aj v aktuálnom týždni. Medvedí sentiment na tomto trhu vyvolal predchádzajúci týždeň zakladateľ spoločnosti Tesla Elon Musk, ktorý sa sťažoval na využitie fosílnych palív vyplývajúcich z energetických potrieb Bitcoinu, pričom zmenil svoj prísľub umožniť nákup automobilov s najväčším tokenom. Ďalšie negatívne správy priniesli Čína a Spojené štáty. Čínska centrálna banka sa k prepadu pridala po vyhlásení varujúcom pred používaním virtuálnych mien a zopakovala varovanie, že má v úmysle potlačiť ťažbu a používanie kryptomien v rámci snahy o kontrolu finančných rizík. Vo štvrtok sa objavila správa, že USA môžu vyžadovať hlásenie transakcií vo výške viac 10 000 dolárov daňovým úradom. K prehlbujúcemu poklesu prispela okrem rizík okolo regulácie aj likvidácia stoviek tisíc účtov, na ktorých bol realizovaný tzv. margin call, keďže mnoho obchodníkov nakúpilo kryptomeny na páku.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku priemyselná produkcia v Číne, ktorá vzrástla v apríli o 9,8 % medziročne v súlade s očakávaniami. Miera nezamestnanosti klesla vo Veľkej Británii z 4,9 % na 4,8 % v marci. Podľa odhadov kleslo HDP v prvom kvartáli tohto roka medzikvartálne o 0,6 % v eurozóne v súlade s očakávaniami a o 1,3 % v Japonsku oproti očakávanému poklesu o 1,2 %. Spotrebiteľská inflácia v eurozóne vzrástla v apríli z 1,3 % na 1,6 % podľa očakávania, v Británii prekonala očakávania a vzrástla z 0,7 % až na 1,5 % medziročne. Počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti v USA klesol predchádzajúci týždeň z 478 tisíc na 444 tisíc, očakával sa miernejší pokles.
Výsledková sezóna pokračuje a tento týždeň sme opäť videli niekoľko zaujímavých hospodárskych výsledkov. Medzi najzaujímavejšie patrila spoločnosť Walmart, ktorá prekonala odhady analytikov za 1. kvartál FY 2021 v tržbách o 4,81 % a v upravenom zisku na akciu o 38,18 %. Spoločnosť Walmart prevádzkuje diskontné obchody, supermarkety a susedské trhy. Ďalej sme videli výsledky spoločnosti Cisco Systems za 3. kvartál FY 2021. Očakávania v oblasti zisku na akciu boli prekonané o 1,22 % a tržby o 1,82 %. Spoločnosť Cisco Systems poskytuje informačné technológie a sieťové služby.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -0,06 %
DOW JONES: -0,35 %
NASDAQ: +0,69 %
DAX: +0,27 %
Euro Stoxx 50: +0,47 %
NIKKEI: +1,77 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +12,34 %
DOW JONES: +13,18 %
NASDAQ: +6,08 %
DAX: +12,46 %
Euro Stoxx 50: +12,94 %
NIKKEI: +3,89 %