The Lancet: kubánska vakcína Soberana postúpila do tretej fázy klinického testovania

HAVANA / LONDÝN – Kuba má niekoľko kandidátov na vlastnú vakcínu proti vírusu COVID-19. Informuje o tom renomovaný britský vedecký časopis The Lancet. 

Dlhodobý záväzok Kuby v oblasti zdravia viedol k úspešnej reakcii na pandémiu COVID-19, je však ohrozený finančnými a dodávateľskými problémami.  Kuba zahájila tretiu etapu testovania vlastnej vakcíny Soberana-2. Tá je jednou zo štyroch vakcín, ktoré sa vyvíjajú na Kube a mohlo by sa nimi očkovať.

Vyrába sa vo Finlay Institute v Havane. Na základe zatiaľ nezverejnených výsledkov klinických štúdií v ranom štádiu, očakáva Vicente Verez-Bencomo, generálny riaditeľ Finlayovho inštitútu, účinnosť vakcíny v rozmedzí 80–95%. „Sme veľmi optimistickí,“ uviedol. Ak všetko pôjde podľa plánu, Kuba by mohla niekedy v lete začať program hromadného očkovania pre svojich 11,2 milióna občanov.

Po zadržiavaní SARS-CoV-2 po väčšinu roku 2020 na Kube došlo v roku 2021 k nárastu infekcií. K 8. marcu krajina hlásila 55 693 prípadov COVID-19 a 348 úmrtí. Len vo februári sa vyskytlo 23 093 nových prípadov, čo je takmer dvakrát viac ako za celý rok 2020. Kube sa zatiaľ darí oveľa lepšie ako vo väčšine ostatných krajín v regióne, je však nevyhnutne potrebné očkovanie.

Druhá skúška fázy 3 s vakcínou Soberana-2 sa plánuje v Iráne ako súčasť partnerstva medzi Finlayovým inštitútom a Pasteurovým inštitútom v Iráne. Pre vakcínu Soberana-1 sa naplánujú skúšky v druhej a tretej fáze. Za ďalšími kandidátmi na vakcíny stojí Centrum pre genetické inžinierstvo a biotechnológie v Havane.

Vakcíny Abdala a Mambisa, sú nosné spreje. Tie vstúpili koncom minulého roka do prvej a druhej fázy testov. Soberana znamená v španielčine kráľovská či suverénna, voľne sa môže preložiť ako panovník/čka. Abdala je názov básne o kubánskeho revolucionárovi José Martí a Mambisa je pomenovaná po partizánoch, ktorí bojovali proti španielskym kolonialistom v XX. storočí.

To všetko naznačuje, že očkovanie je predmetom národnej hrdosti. Prezident Miguel Díaz-Canel navštívil Finlayov inštitút trikrát v priebehu pandémie COVID-19. Doma i v zahraničí bola porevolučná kubánska identita vždy spojená so zdravím. V roku 1960 sa Kuba pripojila k humanitárnemu úsiliu po čílskom zemetrasení. V roku 1963 vyslala zdravotníckych pracovníkov na pomoc do nového nezávislého štátu Alžírsko.

Kubánska brigáda Henryho Reeva vznikla v roku 2005. Vyslala kádre zdravotníckych pracovníkov z celého sveta na boj proti katastrofám a epidémiám. Kubánski lekári boli na scéne na Haiti počas vypuknutia cholery, ktorá nasledovalo po zemetrasení v roku 2010; pricestovali do západnej Afriky počas krízy ebola v rokoch 2013–16. A keď sa COVID-19 rozšíril do Európy, dva tímy Henryho Reevea prišli do Talianska.

Do konca apríla 2020 pomáhalo viac ako 1 000 kubánskych zdravotníckych pracovníkov zahraničným krajinám reagovať na COVID-19. „Medzinárodný program v oblasti zdravia je o solidarite; Kuba je presvedčená, že zdravé populácie sú základom globálnej spoločnosti a chcú ju podporovať akýmkoľvek možným spôsobom,“ uviedla Clare Wenham, odborná asistentka pre politiku globálneho zdravia na London School of Economics and Political Science (London, UK).

Na Kube vyhubili maláriu, obrnu, tetanus a osýpky. Úspešná reakcia ostrova na COVID-19 bola z veľkej časti výsledkom rokov investícií do primárnej starostlivosti a nepretržitej starostlivosti o zdravie obyvateľstva. Krajina má komplexnú univerzálnu zdravotnú starostlivosť a jeden z najvyšších pomerov medzi lekármi a pacientmi na svete. Tímy lekárov a sestier sú súčasťou miestnej komunity. „Každý človek je podrobený každoročnej rutinnej prehliadke a ak nepôjdete, lekár vás príde vyhľadať,“ povedal Wenham pre The Lancet Infectious Diseases.

„Znamená to, že lekári proaktívne identifikujú problémy; skutočný dôraz sa kladie na prevenciu.“ Záchvaty choroby možno zistiť viac-menej okamžite. Podľa modelu známeho ako CARE sú pacienti rozdelení do štyroch kategórií: zjavne zdraví, ohrození chorobou, chorí a rehabilitovaní alebo zotavení. Medzi osoby s rizikom ochorenia patria jedinci s nadváhou, cukrovkou alebo hypertenziou. Keď Kuba 11. marca 2020 zaregistrovala prvý prípad látky COVID-19, vedela už, kde sa nachádzajú jej najzraniteľnejší občania.

V rozhovore pre MEDICC Review rodinná lekárka Marta Gálvez načrtla výhody kubánskeho systému: „Prvá vec, ktorú musí každý lekár vedieť,  je zdravotná situácia obyvateľstva, ktorému slúži,“ vysvetlila. Hlavným cieľom lekára primárnej starostlivosti je podpora zdravia a prevencia chorôb, takže musíte poznať svoju komunitu, aby ste navrhli stratégiu, ktorá vyhovuje ich potrebám.  Kuba ako krajina má veľmi silnú sieť verejného zdravotníctva.