USA: signál zmiernenia obchodnej vojny s Čínou

WASHINGTON – Americká ministerka financií Janet Yellenová nebude klasifikovať Čínu ako menového manipulátora, ako to opakovane robili predchádzajúce orgány krajiny.

Podľa odborníkov to môže naznačovať, že Washington chce zmierniť obchodnú vojnu s Pekingom, ktorá trvá od konca roku 2017, vytvára to zdanie prímeria,  pretože vysiela o tom signál.

Zverejnenie správy o výmennom kurze sa očakáva 15. apríla. Finálna verzia dokumentu v súčasnosti ešte nie je pripravená, je však už známe, že nebude spomínať Čínu ako menového manipulátora.

Janewt Yellen môže navyše iniciovať zrušenie reformy počas prezidentovania Donalda Trumpa. Bývalá hlava štátu sprísnila požiadavky na ďalšie štáty a znížila hranicu ich uznania ako menových manipulátorov. Tento štatút umožňuje Washingtonu zaviesť určité obmedzenia vrátane bilaterálneho obchodu.

Ak sa tak stane, počet krajín, ktorých výmenné kurzy pravidelne monitoruje americké ministerstvo financií, by sa mohol takmer znížiť na polovicu. Zároveň bol Trump často obviňovaný z politizácie procesu určovania štatútu Číny. Podľa niektorých analytikov bol Peking v roku 2019 označený za manipulátora, len aby zvrátil rozhodnutie o päť mesiacov neskôr dať Washingtonu náskok v rokovaniach o komplexnej obchodnej dohode.

V súčasnosti existujú tri hlavné kritériá, podľa ktorých USA určujú, že krajina je menovým manipulátorom. Za týmto účelom musí byť prebytok jeho bežného účtu (časť platobnej bilancie odrážajúca dovoz a vývoz tovarov a služieb) najmenej dve percentá HDP; prebytok dvojstranného obchodu s USA by mal byť minimálne 20 miliárd dolárov a centrálna banka by mala minúť najmenej dve percentá HDP na devízové ​​intervencie.

Takéto intervencie spravidla spočívajú v nákupe cudzej meny na domácom trhu pre novo vydaný národný trh. To vedie k ich oslabeniu, čo zvyšuje konkurencieschopnosť tovaru miestnych vývozcov v zahraničí. Washington často považuje takéto úsilie zahraničných menových orgánov za nespravodlivé.