Alexej Mordašov väčší majetok ako John Rockefeller

LONDÝN – Ruský oligarcha, hlavný vlastník metalurgického holdingu Severstaľ a strojárskej spoločnosti Silovyje mašiny,  Alexej Mordašov, predbehol miliardára Johna Rockefellera vo vzťahu k jeho majetku na HDP jeho rodnej krajiny, píše Financial Times.

HDP je súčet hodnoty za rok v určitej krajine vyrobených tovarov a poskytnutých služieb

Podľa odhadov novín má Mordašovov majetok hodnotu dvadsaťdeväť miliárd dolárov, čo je 1,7 percenta ruského HDP. Pre porovnanie, najbohatší človek na svete, zakladateľ internetového giganta Amazon Jeff Bezos, s čistým majetkom stosedemdesiatsedem miliárd dolárov, vlastní ako keby iba 0,8 percenta amerického HDP.

John Rockefeller, ktorý žil na prelome 19. a 20. storočia, je považovaný za prvého oficiálneho dolárového miliardára v histórii. Jeho majetok získaný z akcií ropnej spoločnosti Standard Oil sa rovnal 1,4 miliardám dolárov, čo bolo v tom čase približne 1,6 percenta HDP.

Rusko je podľa autorov na prvom mieste v koncentrácii bohatstva v rukách najbohatších ľudí – tridsaťpäť percent. Na druhom mieste je Švédsko – (tridsať percent) a na treťom – India (dvadsať percent).

Publikácia rozdeľuje miliardárov na „dobrých“ a „zlých“. Prvý zbohatol vo výrobných (výrobných) odvetviach, druhý – v sektore surovín