Kennedy žiadal od Jurija Andropova zásah do volieb

Podľa sovietskych dokumentov, ktoré bjavili na  začiatku 90. rokov, Edward Kennedy (na fotografii) požiadal ZSSR, aby vo voľbách v roku 1984 zasiahol v mene Demokratickej strany. Dokument sa našiel v archívoch o osem rokov neskôr. Napísal o tom portál The Federalist. 

Správu o liste Teda Kennehyho pre Jurija Andropova v tom čase generálnemu tajomníkovi Ústredného výboru (ÚV) komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) Jurijovi Andropovovi, predtým riaditeľovi sovietskej rajnej služby KGB,  adresoval  v roku 1983 Viktoro Chebrikov vteajśí šéf KGB. , vrchným mužom KGB, memorandum adresované Jurijovi Andropovi, najvyššiemu mužovi v celom ZSSR. Predmet: Sen. Edward Kennedy.

Sídlo KGB v Moskve.

“Kennedyho posolstvo bolo jednoduché. Navrhol obchod. Kennedy by podporil Andropova pri rokovaniach s prezidentom Reaganom. Na oplátku by sovietsky vodca podporil Demokratickú stranu”Jediným skutočným potenciálnym hrozbám pre Reagana sú problémy vojny a mieru a sovietsko-amerických vzťahov,” uvádza sa v memorande. “Tieto otázky sa podľa senátora  bezpochyby stanú najdôležitejšoutémou volebnej kampane.”

Kennedy urobil z Andropova niekoľko konkrétnych ponúk. Ponúkol návštevu Moskvy. Hlavným cieľom stretnutia v Moskve bolo pripraviť sovietsku gelegáciu na rokovania o odzbrojení. “Hlavným cieľom stretnutia by podľa senátora bolo zoznámiť sovietskych predstaviteľov s vysvetleniami týkajúcimi sa problémov jadrového odzbrojenia, aby mohli byť lepšie pripravení a presvedčivejší počas vystúpení v USA.” Kennedy by pomohol Sovietom dohodnúť sa s Reaganom tým, že im vysvetlí, ako zlepšiť svoju propagandu. ANdropovovi ponúkol aj niekľko vystúpení v amerických televíziách.

Edward Moore “Ted” Kennedy (22. február 1932 – 25. august 2009) bol americkým politikom, ktorý pôsobil v americkom senáte za Massachusetts takmer 47 rokov, od roku 1962 až do svojej smrti v roku 2009. Bol členom Demokratickej strany, bol druhým najstarším členom Senátu, keď zomrel a je štvrtým najdlhším – nepretržite slúžiacim senátorom v histórii Spojených štátov. Po mnoho rokov bol Ted Kennedy najvýznamnejším živým členom rodiny Kennedyho; bol aj posledným žijúcim, a najdlhšie žijúcim a najmladším synom pána Jozefa P. Kennedyho a pani Rose Kennedy. Bol najmladším bratom Johna F. Kennedyho – 35. prezidenta Spojených štátov – a senátora Roberta F. Kennedyho, ktorí sa stali obeťami  atentátov.