Prezidenti USA a Ruska o referende na Ukrajine

“Vladimir Putin, na porade s ruskými  diplomatmi v Ministerstve zahraničných vecí Ruskej federácie, porozprával, že Donaldovi Trumpovi navrhol  na summite tento týždeň v Helsinki usporiadať referendum s cieľom prispieť k vyriešeniu konfliktu vo východnej Ukrajine. Napísala to agentúra Bloomberg. Bolo to na porade diplomatov v Moskve. O porade infomovalo aj Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave.

“Pracovníci Bieleho domu ešte neodpovedali na žiadosť o komentár na slová Vladimíra Putina…. to asi naznačuje pružnejší prístup než ten, ktorý v Spojených štátoch až doteraz presadzovali,” napísal autor článku.

“Novinár Ilya Arkhipov hovorí, že Putin vykreslil návrh na Ukrajinu ako prejav svojej túžby ukončiť krízu, ale Ukrajina a jej európskych fanúšikovia bude  zrejme ťažké presvedčiť o potrebe referenda.

“Putinov návrh zrejme predpokladá hlasovanie obyvateľov separatistikých území pod medzinárodným dohľadom o ich štatúte. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol komentovať podrobnosti o tom, čo povedal na summite Putin o Ukrajine, len povedal:” Rokovalo  sa nejakých nových myšlienkach. .. Budú sa spracovávať. ”

V oficiálne prístupnej správe Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku sa hovorí, že Vladimír Putin v súvislosti s ukrajinou na porade diplomatov povedal: “Seriózne riziká vyostrovania situácie pretrvávajú na juhovýchode Ukrajiny. Príčiny sú v podstate rovnaké: nedodržiavanie prijatých záväzkov zo strany terajšej ukrajinskej vlády, odmietanie mierového riešenia konfliktu. Sústavne sa prejavuje otvorené pohŕdanie dohodami, neochota viesť dialóg so svojimi občanmi, vo všetkých scenároch sa počíta s použitím sily. Vychádzame z toho, že Minský komplex opatrení je stále reálnym základom pre politické urovnanie tejto krízovej situácie.”

Podľa jedného zo zdrojov Trump požiadal Putina počas summitu v Helsinkách, aby o myšlienke referenda nehovoril na tlačovej konferencii, čím by dostal čas na rozmyslenie.

Vladimír Putin n porade v Ministerstve zahraničných vecí Ruskej federácie hovoril o hlavných úlohách diplomacie krajiny. “Naša línia na zabezpečenie globálnej bezpečnosti a stability, odporovanie novým výzvam a hrozbám, to je to, čo od nás svet, nepochybne potrebuje,” povedal prezident.

O vyriešení kízy v Sýrii prezident uviedol, že “zásluhou energického diplomatického úsilia Ruska napreduje práca v rámci Astanského procesu. Veľkým úspechom bol Kongres sýrskeho národného dialógu, ktorý sa konal na začiatku roka v Soči a zaslúži si veľkú pozornosť, analýzu a podporu. V ňom spočívajú základy legitimity obnovenej Sýrie. Teraz je na programe vytvorenie Ústavného výboru na prípravu reformy ústavy a následného konania volieb s podporou Organizácie spojených národov. Okrem toho je samozrejme mimoriadne dôležité vystupňovať úsilie medzinárodného spoločenstva v poskytovaní humanitárnej pomoci Sýrčanom. Veľmi intenzívne sa tomu venujeme. Je jasné, že je to dôležité tak pre Sýriu, ako aj pre celý región, ale aj pre mnohé štáty sveta, pretože by to pomohlo obmedziť (ak by sme v tomto smere vyvíjali aktívne úsilie) migračný nápor na európske krajiny.”

Vladimír Putin hovoril o Spoločnom komplexnom akčnom pláne týkajúceho sa iránskeho jadrového programu. Podľa neho tento dokument hrá najdôležitejšiu úlohu v globálnom režime nešírenia. Pred Ruskom je podľa ruského prezidenta je teraz úloha zachovať túto kľúčovú dohodu a zabrániť nekontrolovanému rastu napätia na Blízkom Východe.

Vladimír Putin upozornil   na to, že v roku 2021  vyprší platnosť zmluvy START III, ČO JE Dohoda o znížení počtu strategických zbraní III. “V princípe sme mohli v pokoji byť aj bez nej, dokonca ešte pred niekoľkými rokmi. Ale napriek tomu sme urobili správny krok, uzavreli sme tú zmluvu. A ak sa dnes, priam teraz nezačne pracovať na jej predĺžení, prolongácii, tak o poldruha roka zmluvy jednoducho vyprší, už viac nebude,” povedal prezident Ruskej federácie.

Prezident si myslí, že Rusko je otvorené pre rozvíjanie kontaktov so Spojenými štátmi na rovnoprávnom, vzájomne výhodnom základe. Potrebujú to nielen naše dva národy, potrebuje to celý svet. Ako najväčšie jadrové veľmoci máme zvláštnu zodpovednosť za zabezpečenie strategickej stability a bezpečnosti.

“Práve sa skončili majstrovstvá sveta vo futbale. V Rusku boli nielen hlavy mnohých štátov a vlád, ale najmä státisíce fanúšikov z rôznych krajín, ktorí videli na vlastné oči naozajstné Rusko – otvorené, priateľské, moderné, ” povedal Vladimír Putin v závere svojho vystúpenia.