NASA – americké vesmírne vozidlo Vytrvalosť bezpečne stojí na povrchu červenej planéty Mars

WASHINGTON – Americké  vesmírne vozidlo Vytrvalosť (Perseverance) vstúpilo do atmosféry Marsu, a následne bezpečne pristálo na povrchu planéty. Informuje o tom americká vesmírna agentúra NASA. 

Vozidlo pristálo v kráteri Jezero. Pristátie je v autonómnom režime, signál zo zeme do roveru putuje jedenásť minút. Rovnaké množstvo je potrebné na príjem dát z vozidla späť na Zem. Počas pristávania dostane NASA iba „tep“ sondy, ktorý posudzuje postup misie. Rover vstúpil do atmosféry Marsu o 21.49 stredoeurópskeho času, za pár minút sa dotkol povrchu planéty.

„Potvrdzujeme Vytrvalosť pristálo na Marse … Sonda vysiela signál,“ uviedlo centrum riadenia kozmických letov. Správu sprevádzal búrlivý potlesk.

Americký prezident Joe Biden zablahoželal Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) k úspešnému pristátiu prieskumného vozidla Perseverance na Marse. Na Twitteri poslal zodpovedajúce blahoželanie.

„Gratulujem NASA a všetkým, ktorých tvrdá práca umožnila historické pristátie Perseverance,“ napísal Biden.

“Toto pristátie je jedným z najdôležitejších momentov pre NASA, USA a pre globálny prieskum vesmíru – keď vieme, že sme na pokraji objavenia a zaostrujeme takpovediac svoje ceruzky, aby sme prepísali učebnice,” uviedol úradujúci administrátor NASA Steve Jurczyk. „Misia Mars 2020 Perseverance stelesňuje ducha nášho národa vytrvať aj v tých najnáročnejších situáciách, inšpirovať a napredovať vo vede a výskume. Samotná misia zosobňuje ľudský ideál vytrvalosti smerom k budúcnosti a pomôže nám pripraviť sa na ľudské skúmanie Červenej planéty. “

Robotický geológ a astrobiológ s hmotnosťou 1 266 kilogramov, ktorý je približne taký veľký ako auto, podstúpi niekoľko týždňov testovania, kým začne s dvojročným vedeckým skúmaním krátera Mars Jezero. Zatiaľ čo vozidlo bude skúmať horniny a sedimenty starodávneho jazera a delty riek v Jezere, aby charakterizoval geológiu a minulé podnebie regiónu, základnou súčasťou jeho poslania je astrobiológia vrátane hľadania znakov starodávneho mikrobiálneho života. Za týmto účelom kampaň Mars Sample Return, ktorú plánujú NASA a ESA (Európska vesmírna agentúra), umožní vedcom na Zemi študovať vzorky zhromaždené vozidlom Perseverance s cieľom hľadať definitívne dôkazy minulého života pomocou nástrojov, ktoré sú príliš veľké a zložité na odoslanie červená planéta.