Dlh samospráv Číny dosiahol polovicu jej HDP

PEKNING – Ekonómovia z Goldman Sachs odhalili úroveň verejného dlhu miestnych úradov v Číne. Záväzky dosiahli 8,2 bilióna dolárov. Táto suma sa rovná polovici čínskeho HDP.

Expertná správa ukazuje, že celkový dlh miestnej správy vzrástol zo 16 biliónov juanov (2,47 bilióna dolárov) v roku 2013 na 53 biliónov juanov (8,2 bilióna dolárov) do konca roku 2020. Emisia miestnych vládnych dlhopisov je nástroj, ktorý môžu krajiny použiť na požičiavanie peňazí bez toho, aby ich uvádzali v súvahách, ale finančné trhy považujú tento dlh za vládny záväzok.

Podľa správy je asi 60 percent požičaných finančných prostriedkov použitých na splatenie dlhopisov, ktoré sú splatné v rokoch 2020-2021, a nie na nové investície do ekonomiky. Lídrom v oblasti pôžičiek bola provincia Jiangsu s dlhom osem biliónov juanov (1,23 bilióna dolárov). Peking, S’ -čchuan a Gansu sú najviac využívanými regiónmi miestnej ekonomiky.

Hlavným príjmom miestnych vlád je predaj pozemkov, ktorých dopyt kvôli kríze čínskeho developera China Evergrande klesol. Pokles zisku viedol k rozpočtovým schodkom. Ekonómovia odporučili vydať viac dlhopisov na podporu ekonomiky a vyzvali tiež Čínu, aby preukázala flexibilitu vo finančnej pomoci miestnym vládam, ktorým v súčasnosti chýbajú finančné prostriedky.

Okrem zvyšovania záväzkov stojí Čína pred ďalšími výzvami. Výpadky elektriny v dôsledku „zelenej“ politiky čínskeho prezidenta Si Ťin -pchinga viedli k zníženiu výroby v priemyselných centrách. Nedostatok uhlia negatívne ovplyvnil aj podnikanie, kvôli ktorému mnohé podniky zostali bez elektriny. Ekonomický rast sa spomalil aj v dôsledku nových ohnísk koronavírusu a šírenia nákazlivejšieho kmeňa „delta“.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.