CIA s maskou, Iránu, Číny a Severnej Kórey a Ruska

Najnovšie vydanie WikiLeaks ukazuje, ako CIA používa počítačový kód na skrytie pôvodu svojich útokov z hackerov a “zamaskovať ich ako ruskú alebo čínsku aktivitu”. Napísal to britský  denník Daily Mail.

WikiLeaks dnes 19. 7. 2018 zverejnila stovky ďalších súborov, ktoré tvrdia, že CIA sa veľmi snažila forenzne (súdne) zamaskovať svoje vlastné útoky hackerov a ukázovala prstom na Rusko, Čínu, Severnú Kóreu a Irán. Hacker je osoba prenikajúca do cudzích počítačov či databáz (cez sieť) bez toho, aby mala prístupové práva.

Celkom je to 676 súborov, ktoré dnes zverejnil projekt, sú súčasťou súboru spisov WikiLeaks ‘Vault 7″ a tvrdia, že poskytujú prehľad o softvéri CIA Marble, ktorý môže forenzne maskovať vírusy, trójske kone a útoky hackermi.

WikiLeaks hovorí, že zdrojový kód naznačuje, že Marble má príklady testov v čínštine, ruštine, kórejčine, arabčine a farskom (iránsky jazyk).

Spoločnosť WikiLeaks, ktorú založil Julian Assange, tvrdí, že jej súbory Vault 7 pochádzajú z Centra pre kybernetickú inteligenciu CIA. Zakladateľ WikiLeaks povedal: “To by umožnilo forenznému pripisovaniu dvojitú hru, napríklad predstieraním, že hovorený jazyk tvorcu malware nie je americká angličtina, ale čínština.”

To by mohlo viesť kriminálnych vyšetrovateľov k nesprávnemu záveru, že útoky CIA boli vykonané Kremľom, čínskou vládou, Iránom, Severnou Kóreou alebo arabsky hovoriacimi teroristickými skupinami, ako je ISIS.

WikiLeaks, ktorého zakladateľ Julian Assange zostáva uzavretý na Ecuadoreanskom veľvyslanectve v Londýne, uviedol, že Vault 7 je najkomplexnejšou verziou amerických špionážnych súborov, ktoré boli kedy verejne zverejnené.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť WikiLeaks zverejnila tisíce dokumentov, ktoré tvrdia, že odhalili neverejné tajomstvá CIA, vrátane možnosti agentúry preniknúť do šifrovaných aplikácií, preniknúť do inteligentných televízorov a telefónov a naprogramovať autá.

Tiež tvrdí, že CIA môže obísť šifrovanie aplikácií Whatsapp, Signal, Telegram, Wiebo, Confide a Cloakman tým, že hacke inteligentné telefóny, na ktoré sa tieto aplikácie spúšťajú. CIA sa tiež zamerala na hackovanie systémov riadenia vozidla používaných v moderných automobiloch a nákladných autách, tvrdí WikiLeaks. Napísal denmík Daily Mail.

WikiLeaks je webová stránka, ktorá sa zaoberá zverejňovaním citlivých firemných a vládnych dokumentov, zohľadňuje pritom zachovanie anonymity a nevystopovateľnosti spolupracovníkov. Od spustenia v decembri 2006 narástla jej databáza na viac ako 1,2 mil. dokumentov.

Julian Paul Asange je austrálsky internetový aktivista a publicista. Je známy predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks. Pred prácou pre WikiLeaks študoval matematiku a fyziku a pracoval ako počítačový programátor. Žije striedavo vo viacerých krajinách a pre novinárov sa vyjadril, že je neustále na cestách. Robí nepravidelné verejné vystúpenia, kde hovorí o cenzúre, slobode tlače a investigatívnej publicistike. Získal aj viaceré novinárske ocenenia.