The Johns Hopkins University: lockdowny znížili úmrtnosť na COVID-19 iba o 0,2 %

BRATISLAVA – Lockdowny, alebo blokády obyvateľov, nemajú žiaden zmysel. Vyplýva to z výskumu The Johns Hopkis Univerzity. Informuje o tom Fox News.

Zavedenie lockdownov, alebo blokád ako opatrenia na zníženie úmrtnosti na koronavírus na jar 2020 malo minimálny efekt a v skutočnosti preukázalo neúčinnosť takéhoto opatrenia. Uvádza to štúdia americkej Johns Hopkins University. Podľa štúdie lockdowny  v USA a Európe znížili úmrtnosť na COVID-19 o 0,2 %. Samotné obmedzenia zároveň viedli k obrovským negatívnym ekonomickým a sociálnym dôsledkom.

„Metaanalýza dospela k záveru, že lockdowny mali minimálny, ak nie takmer nulový vplyv na verejné zdravie, ale tam, kde boli zavedené, znamenali obrovské ekonomické a sociálne náklady,“ uvádza sa v štúdii citovanej Fox News.

Odborníci dospeli k záveru, že lockdown je zbytočné opatrenie a malo by sa od neho upustiť. Za efektívnejšie opatrenie považujú autori štúdie samoizoláciu chorých. Berúc do úvahy všetky pre a proti, toto opatrenie znížilo úmrtnosť na COVID-19 o 2,9 %. Toto opatrenie na jednej strane obmedzilo šírenie infekcie, no na druhej strane zvýšilo jej koncentráciu. Najmä sebaizolácia mala negatívny dopad na rodinu chorého, ktorý bol izolovaný.

Okrem toho blokády podľa odborníkov obmedzili prístup ľudí na bezpečné miesta, ako sú pláže či parky, alebo zahŕňali povinné používanie masiek pod holým nebom.

Odborníci zdôrazňujú, že zavedenie lockodownov, alebo blokád viedlo k zvýšeniu nezamestnanosti, zníženiu kvality vzdelávacieho procesu, zvýšeniu prípadov domáceho násilia a používaniu drog. V Spojených štátoch sa teda v dôsledku predávkovania od mája 2020 do apríla 2021 počet úmrtí zvýšil o 28,5 % v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím – až na 78 056 úmrtí. Miera domáceho násilia v krajine vzrástla o 8,1 %.