Maďarko a Rusko plánujú spolupráca v preprave tovarov z Číny

MOSKVA – Ruská federácia a Maďarská republika vytvoria spoločný podnik pre prepravu tovarov z Číny do Európskej únie.

Vyplynulo to zo spoločnej tlačovej konferencie prezidenta Maďarskej republiky Viktora Orbána a prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina.

“S premiérom Orbánom sme sa dotkli aj otázok organizácie nákladnej dopravy z Číny cez Rusko do Maďarska, krajín južnej Európy a Balkánu. Dúfame, že spoločný podnik v tejto oblasti, na ktorom sa naše krajiny dohodli, začne pracovať v prvej polovici tohto roka,” povedal Vladimír Putin.

V minulosti bol prijatý zákon, ktorého cieľom bolo predĺženie širokorozchodnej železničnej trate v trase od Košíc cez južné Slovensko a Bratislavu po hranicu s Rakúskom. Jeho súčasťou bolo nariadenie, ktoré určilo vybrané obce, v ktorých bude zámer navrhovanej činnosti. Osud predĺženia širokorozchodnej trate cez územie Slovenska je neznámy.

Široký rozchod je ten, ktorý má viac ako 1 435 milimetrov v priemere. V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, Fínsku a v Ázii  je štandardom 1 520 milimetrov. Široký rozchod používa na západe Európy ešte Španielsko a Portugalsko.

Na Slovensku máme trate s rozchodom 1 520 milimetrov z Čopu do Dobrej pri Čiernej nad Tisou a z Užhorodu do Hanisky pri Košiciach a slúži výhradne na prepravu rudy a rôzneho tovaru pre potreby hutných a priemyselných podnikov.