Patria: odhad inflácie na Slovensku je 8,5 %

PRAHA / BRATISLAVA – Slovenská republika patrí medzi lídrov inflácie v Európskej únii.

Tvrdí to portál firmy Patria Finance. Najvyššiu infláciu má za január Litva, kde predbežne vystúpila na 12,2 percenta z decembrovej hodnoty 10,7 percenta. Nasleduje Estónsko (+11,7 percenta) a Belgicko so Slovenskom (obe +8,5 percenta). V prípade Slovenska ide o citeľný nárast, pretože v decembri tam podľa harmonizovaných údajov bola inflácia na 5,1 percenta.

Miera inflácie v krajinách eurozóny v januári vystúpila na 5,1 percenta, čo je rekord od zavedenia eura pred dvadsiatimi rokmi. Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat. Rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch sa zvyšovali hlavne ceny energií a potravín. V decembri bola inflácia na piatich percentách. Údaje za celú Európsku úniu zverejní Eurostat neskôr.

Miera inflácie tak zostáva vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ho stanovila na dve percentá. Analytici v prieskume Bloombergu očakávali za január medziročnú infláciu na 4,4 percenta. Nikto zo 44 oslovených expertov nepredpokladal, že by sa rast inflácie zrýchlil.

Rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch, aj v januári sa zvyšovali hlavne ceny energií a potravín. Vysoko ale zostávajú aj ceny služieb a priemyselného tovaru.

V samotnom januári sa ceny podľa odhadu Eurostatu zvýšili o 0,3 percenta.

Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa ceny energií a čerstvých potravín a ktorú pozorne sleduje ECB, klesla na 2,5 percenta z decembrovej hodnoty 2,7 ​​percenta. Miera inflácie v užšom meradle, kde sa nepočíta ani s cenami alkoholu a tabakových výrobkov, sa potom znížila na 2,3 z decembrových 2,6 percenta.

Najvyššiu infláciu má za január Litva, kde predbežne vystúpila na 12,2 percenta z decembrovej hodnoty 10,7 percenta. Nasleduje Estónsko (+11,7 percenta) a Belgicko so Slovenskom (obe +8,5 percenta). V prípade Slovenska ide o citeľný nárast, pretože v decembri tam podľa harmonizovaných údajov bola inflácia na 5,1 percenta.