Odpoveď USA na návrhy Ruskej federácie

MADRID – Španielske noviny El País dnes zverejnili úplné znenia dôverných odpovedí USA a NATO na ruské návrhy na bezpečnostné záruky.

Reakcia USA

Oblasti interakcie na zlepšenie bezpečnosti

Úvod

Spojené štáty sú pripravené spolupracovať so spojencami a partnermi v NATO na dosiahnutí bezpečnostnej dohody s Ruskom. Sme pripravení zvážiť dojednania alebo dohody s Ruskom v otázkach bilaterálneho záujmu, použiť písomné, podpísané dokumenty na vyriešenie problémov. V reakcii na žiadosť Ruska o písomnú odpoveď na jeho navrhovaný návrh bilaterálnej zmluvy a splnení nášho sľubu identifikovať problémy, ktoré nás znepokojujú, uvádzame nižšie otázky, o ktorých sú Spojené štáty pripravené diskutovať o vzájomných záväzkoch alebo krokoch, ako aj o miesta, na ktorých by sa malo zvážiť každé z nich. Niektoré problémy si budú vyžadovať viac ako jedno miesto, aby sa zabezpečila plná účasť spojencov a partnerov.

Sme pripravení spolupracovať s Ruskom bilaterálne prostredníctvom dialógu o strategickej stabilite medzi USA a Ruskom (SSD), Rady Rusko – NATO a OBSE s cieľom dosiahnuť konkrétne zlepšenia európskej bezpečnosti. Prostredníctvom týchto dialógov sú Spojené štáty otvorené diskusii o bezpečnostných otázkach, ktoré znepokojujú Rusko, Spojené štáty americké a našich spojencov a partnerov. O otázkach súvisiacich s NATO, vrátane tých, ktoré sú uvedené v ruskej navrhovanej zmluve s NATO, bude aliancia rozhodovať na samostatnom základe. Spojené štáty naďalej silne podporujú politiku otvorených dverí NATO a veria, že Rada NATO – Rusko je najlepším fórom na diskusiu o tejto otázke (článok 4 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy).

Spojené štáty americké vstupujú do tohto procesu v dobrej viere a vzájomnej dôvere s cieľom zlepšiť euroatlantickú bezpečnosť. Medzitým Rusko rozmiestnilo viac ako 100 000 vojakov na hraniciach s Ukrajinou, okupovalo Krym a rozdúchalo konflikt na Donbase. V zmluvách, ktoré Rusko navrhuje, predkladá konkrétne požiadavky, ktoré podkopávajú zásady, ktoré sa Rusko zaviazalo dodržiavať v predchádzajúcich dokumentoch. Je nevyhnutné, aby sa diskusie uskutočnili na základe kľúčových základných dokumentov o európskej bezpečnosti, vrátane Helsinských dohôd, zakladajúceho aktu Rusko-NATO a okrem toho aj Parížskej charty a Charty OSN, ktoré zakotvujú princípy suverenity, územnej celistvosti a práva každého štátu zvoliť si opatrenia na zaistenie bezpečnosti a spojenectiev, ako aj rešpektovanie ľudských práv a základných slobôd vrátane slobody prejavu, slobody pokojného zhromažďovania, slobody náboženského vyznania (článok 2 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy) .

Sme tiež pripravení diskutovať o nedeliteľnosti bezpečnosti – a našich interpretáciách tohto konceptu, ako je načrtnuté v článku 1 ruského návrhu bilaterálnej zmluvy. Chceli by sme poznamenať, že ide o jeden z konceptov v širokom kontexte mnohých záväzkov, ktoré si navzájom dali  zúčastnené štáty OBSE, a nemožno ho posudzovať oddelene od ostatných. Berieme vážne vzájomne dohodnutý koncept univerzálnej, kolektívnej, rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti, ako je načrtnutý v pamätnej deklarácii podpísanej po summite OBSE v Astane v roku 2010, v ktorej Spojené štáty a Rusko opätovne potvrdili neodňateľné právo každého zúčastneného štátu na zvoliť alebo zmeniť bezpečnostné opatrenia vrátane uzatvárania aliančných zmlúv.

Počas tohto procesu sa Spojené štáty americké neodchýlia od našich hodnôt, záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva, alebo medzinárodne uznávaných zásad. Spojené štáty americké spolu s našimi spojencami a partnermi budú naďalej vyjadrovať znepokojenie nad ruskými aktivitami, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú bezpečnosť v euroatlantickom priestore.

Stratégia použitia síl na Ukrajine (odporúčané fóra na diskusiu: formát SSD, OBSE a Normandský formát)

Pozícia USA. Spojené štáty sú pripravené diskutovať o opatreniach vzájomnej transparentnosti, ktoré zohľadňujú špecifické okolnosti, ako aj o vzájomných záväzkoch Spojených štátov a Ruska zdržať sa rozmiestňovania útočných pozemných raketových systémov a bojových stálych síl na Ukrajine. O tejto otázke budeme pokračovať v konzultáciách s Ukrajinou.

Obavy. Spojené štáty sú znepokojené prítomnosťou ruských jednotiek a vybavenia na ukrajinskom území vrátane ďalšieho rozmiestnenia vojenských síl na Kryme a v blízkosti ukrajinských hraníc. Spojené štáty sú tiež znepokojené tým, že Rusko porušilo svoje záväzky vyplývajúce z Budapeštianskeho memoranda, v ktorom sa okrem iného zaviazalo „rešpektovať nezávislosť a suverenitu a existujúce hranice Ukrajiny“ a „zdržať sa hrozby silou alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti Ukrajiny.“ . Rusko navrhlo obmedzenia na rozmiestnenie rakiet stredného a kratšieho doletu (článok 6 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy).

Vojenské cvičenia (odporúčané fóra na diskusiu: SSD, Rada Rusko-NATO a OBSE)

Pozícia USA. Spojené štáty sú po konzultácii s našimi spojencami a partnermi pripravené diskutovať o opatreniach na budovanie dôvery v súvislosti s rozsiahlymi pozemnými cvičeniami v Európe, vrátane, ale nie výlučne, oznamovacími povinnosťou a modernizáciou Viedenského dokumentu. My, ako aj naši spojenci a partneri, sme vo svojich návrhoch na modernizáciu Viedenského dokumentu v OBSE dali jasne najavo, že podporujeme zvýšenú vojenskú transparentnosť, ktorá je dôležitá na zníženie rizika nedorozumení a nesprávnych výpočtov. Spojené štáty americké sú po konzultácii s našimi spojencami a partnermi v NATO a na základe podobných záväzkov Ruska tiež pripravené preskúmať vo vhodnom kontexte možnosti rozšírenia režimu oznamovania cvičení a opatrení na zníženie jadrového rizika, a to aj s ohľadom na strategické bombardéry s jadrovými zbraňami.

Obavy. Spojené štáty, spojenci a partneri NATO dali jasne najavo svoje obavy z veľkých ruských vojenských cvičení a iných aktivít, ktoré prebiehajú bez predchádzajúceho upozornenia alebo dostatočnej transparentnosti. Neschopnosť Ruska plne plniť svoje záväzky podľa Viedenského dokumentu podkopáva bezpečnosť v Európe. Rusko navrhlo obmedzenia nepriateľských akcií a vylepšené mechanizmy na predchádzanie nebezpečným činom (článok 5 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy).

Vojenské manévre (odporúčané fóra: SSD, Rada Rusko-NATO a OBSE)

Pozícia USA. Spojené štáty americké sú po konzultácii s našimi spojencami a partnermi v NATO pripravené preskúmať dodatočné opatrenia na predchádzanie incidentom na mori a vo vzduchu, ktoré neporušujú základné ustanovenia medzinárodného práva, vrátane diskusie o zlepšeniach v rámci Dohody o námorných incidentoch (INCSEA). Spojené štáty, naši spojenci a partneri v NATO sú aj naďalej odhodlaní diskutovať o návrhoch na zlepšenie mechanizmu na zmierňovanie rizík podľa Viedenského dokumentu.

Obavy. USA majú obavy z nebezpečných ruských manévrov okolo amerických a spojeneckých lodí a lietadiel USA v medzinárodných vodách a vzdušnom priestore. USA majú tiež obavy z ruských akcií, ktoré porušujú navigačné práva a slobody, ako aj medzinárodný obchod v Čiernom a Azovskom mori. Okrem toho neschopnosť Ruska splniť svoje záväzky týkajúce sa znižovania rizík podľa Viedenského dokumentu znepokojuje Spojené štáty a našich partnerov v OBSE. Rusko navrhlo obmedziť vojenské aktivity, ako aj zlepšiť mechanizmy na predchádzanie nebezpečným akciám (dvojstranná zmluva navrhovaná Ruskom, článok 5).

Pozemné rakety stredného a kratšieho doletu (Navrhované fórum na diskusiu: SSD s ďalšími konzultáciami Rady Ruska a NATO)

Pozícia USA. Spojené štáty sú v úzkej spolupráci so svojimi spojencami pripravené začať diskusie v rámci strategického dialógu o stabilite o pozemných raketách a odpaľovacích zariadeniach krátkeho a stredného doletu.

Obavy. Spojené štáty, ich spojenci a partneri sú znepokojení významnými ruskými porušeniami zmluvy INF, keď bola v platnosti, a pokračovaním ruskej výroby a rozmiestňovania raketových systémov SSC-8 (9M729), ako aj ďalších ruských raketových systémov stredného a krátkeho doletu. Rusko navrhlo obmedzenia na umiestňovanie pozemných raketových systémov stredného a krátkeho doletu (Ruskom navrhovaná bilaterálna zmluva, článok 6).

Stratégia ozbrojených síl USA, NATO a Ruska (Odporúčané fóra na diskusiu: SSD, Rada NATO-Rusko a OBSE)

Pozícia USA. Súčasná stratégia použitia síl USA a NATO je obmedzená, primeraná a plne v súlade s ustanoveniami zakladajúceho aktu Rusko-NATO. Naďalej sa zdržiavame „dodatočného nasadenia významných bojových síl“, ako aj rozmiestnenia jadrových zbraní v krajinách východnej Európy. Americké sily v Európe predstavujú jednu štvrtinu toho, čo boli na konci studenej vojny. Ďalšie zvýšenie ruského použitia sily, alebo ďalšia agresia voči Ukrajine prinúti USA a ich spojencov posilniť svoje obranné sily. USA sú pripravené diskutovať o rozdieloch a preskúmať obavy týkajúce sa konvenčných zbraní, vrátane väčšej transparentnosti a zníženia rizika podľa Viedenského dokumentu s cieľom riešiť bilaterálne obavy.

Obavy. Spojené štáty a ich spojenci a partneri majú obavy z hromadenia ozbrojených síl Ruska, agresívnejšieho správania, nových vojenských spôsobilostí a provokatívnych akcií, a to aj na hraniciach spojencov NATO, ako aj z rozsiahlych neohlásených cvičení, prebiehajúcej vojenskej okupácie a budovania posilnenie ozbrojených síl na Kryme a v blízkosti východných hraníc Ukrajiny, rozmiestnenie pokročilých rakiet s dvojakým použitím v Kaliningrade a pokračujúce narúšanie vzdušného priestoru spojencov NATO. Rusko navrhlo obmedziť vojenskú činnosť a zlepšiť mechanizmy na predchádzanie nebezpečným akciám (dvojstranná zmluva navrhovaná Ruskom, článok 5).

Aegis Ashore (ABM) (odporúčané fóra na diskusiu: SSD Rusko-NATO s dodatočnými konzultáciami v Rade Rusko-NATO)

Pozícia USA. Spojené štáty sú pripravené diskutovať a konzultovať so svojimi spojencami mechanizmus transparentnosti s cieľom potvrdiť neprítomnosť rakiet Tomahawk na miestach protiraketovej obrany Aegis Ashore v Rumunsku a Poľsku v reakcii na primerané transparentné reakcie na dvoch pozemných raketových miestach podľa nášho výberu v Rusku. Máme povinnosť konzultovať tieto otázky s našimi spojencami vrátane Poľska a Rumunska.

Obavy. Rusko navrhlo obmedzenia na rozmiestnenie rakiet kratšieho a stredného doletu odpaľovaných zo zeme (Ruská navrhovaná bilaterálna zmluva, článok 6) a už skôr tvrdilo, že USA môžu odpaľovať Tomahawky stredného doletu zo systémov protiraketovej obrany Aegis Ashore.

Zmluva, ktorá nahradí START (navrhovaná platforma na diskusiu – SSD)

Pozícia USA. Naším cieľom je výrazne obmedziť medzikontinentálne doručovacie vozidlá v novej zmluve START – medzikontinentálne balistické rakety, balistické rakety odpaľované z ponoriek a strategické bombardéry. Okrem toho musíme do nových dohôd o obmedzení zbraní zahrnúť nové typy medzikontinentálnych jadrových nosičov. Musíme sa zaoberať aj otázkou nestrategických jadrových zbraní a nerozmiestnených jadrových hlavíc. Navrhujeme okamžite začať diskusie o opatreniach na dosiahnutie pokroku v zmluve, ktorá nahradí START. USA sú pripravené prostredníctvom SSD začať diskutovať o tom, ako budú budúce dohody o kontrole zbrojenia zahŕňať všetky americké a ruské jadrové hlavice, vrátane takzvaných nestrategických jadrových zbraní. Sme tiež pripravení na výmenu názorov prostredníctvom Rady NATO-Rusko o jadrovej politike NATO a podpore transparentnosti a opatrení na zmiernenie rizika.

Obavy. Spojené štáty, ich spojenci a partneri sú znepokojení veľkými a neobmedzenými ruskými zásobami nestrategických jadrových zbraní a vývojom najnovších medzikontinentálnych jadrových nosičov, ktoré v súčasnosti nie sú zahrnuté v zmluve START. Spojené štáty a ich spojenci majú tiež obavy zo snahy Ruska o diverzifikáciu a rozšírenie svojich jadrových kapacít a rozmiestnenie vyspelých rakiet s dvojakým použitím v blízkosti hraníc členských krajín NATO. Rusko navrhlo zákaz rozmiestňovania jadrových zbraní mimo územia štátu (navrhovaná Ruskom bilaterálna zmluva, článok 7). Rusko vyjadrilo obavy, či sú Spojené štáty pripravené začať rokovania o vypracovaní zmluvy, ktorá by nahradila START.

Záver

Spojené štáty spolu s našimi spojencami a partnermi podporujú snahy o posilnenie bezpečnosti euroatlantického regiónu a veria, že dialóg o bodoch záujmu má potenciál dosiahnuť významné výsledky. Takýto dialóg by sa mal uskutočniť vo vhodných formátoch, vrátane OBSE a Rady Rusko – NATO, a mal by byť v súlade so základnými zásadami európskej bezpečnosti obsiahnutými v takých základných dokumentoch, ako je Helsinská dohoda. Pozícia Spojených štátov je taká, že pokrok na týchto frontoch možno dosiahnuť len deeskaláciou hrozivých akcií Ruska proti Ukrajine.