Odpoveď NATO na návrhy Ruskej federácie

MADRID – Španielske noviny El País dnes zverejnili úplné znenia dôverných odpovedí USA a NATO na ruské návrhy na bezpečnostné záruky.

Odpoveď NATO

1. NATO je obranná aliancia a nepredstavuje pre Rusko hrozbu. Vždy sme sa snažili o mier, stabilitu a bezpečnosť v euroatlantickom priestore a v celej Európe, slobodne a v mieri. Tie zostávajú našimi cieľmi a našou nemennou víziou.

2. Sme hlboko presvedčení, že rozpory a nezhody by sa mali riešiť dialógom a diplomaciou, a nie hrozbami použitia sily. Vzhľadom na významnú, nevyprovokovanú, neopodstatnenú a pokračujúcu ruskú vojenskú prítomnosť na Ukrajine a v jej okolí a v Bielorusku vyzývame Rusko, aby okamžite zmiernilo situáciu dôveryhodným, včasným a udržateľným spôsobom. Opakujeme našu podporu princípu územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny vrátane Krymu v súlade s medzinárodne uznávanými hranicami. Vyriešenie konfliktu na Ukrajine a v jej okolí v súlade so zásadami stanovenými v dohodách z Minska a v dohodnutom formáte výrazne zvýši bezpečnosť a zlepší vyhliadky na stabilitu v regióne.

3. NATO zostáva odhodlané dodržiavať základné princípy a dohody, ktoré sú základom európskej bezpečnosti. Ľutujeme, že Rusko porušilo práve tie hodnoty, princípy a presvedčenia, ktoré samo pomáhalo rozvíjať a na ktorých bol vybudovaný vzťah NATO-Rusko. Spojenci NATO veria, že bezpečnosť euroatlantického regiónu môže byť posilnená v spoločnom záujme len vtedy, keď všetky krajiny opätovne potvrdia svoj záväzok voči cieľom a princípom Charty OSN, medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách a mechanizmom vo všeobecnosti, dobrovoľne sa pripojili: Helsinské dohody z roku 1975, Parížska charta z roku 1990 a Istanbulská charta európskej bezpečnosti z roku 1999. Rusko je rovnako zodpovedné za implementáciu týchto princípov a mechanizmov.

4. Stabilný a predvídateľný vzťah medzi NATO a Ruskom je v našom spoločnom záujme. Počas zasadnutia Rady Rusko-NATO 12. januára 2022 sme mali prvé stretnutie, kde všetci prítomní vyjadrili svoje obavy v oblasti bezpečnosti. Spojenci NATO ponúkli pokračovanie dialógu v rámci NRC s cieľom dosiahnuť lepšiu bezpečnosť pre všetkých. Spojenci sú pripravení diskutovať o bezpečnostných otázkach s Ruskom. Náš dialóg by mal byť vybudovaný na princípoch vzájomnej výhodnosti, na základných princípoch európskej bezpečnosti a mal by byť zameraný na posilnenie bezpečnosti všetkých.

5. Vzhľadom na bezpečnostné návrhy predložené Ruskom a naše vlastné obavy, spojenci v NATO identifikovali oblasti, v ktorých sa môžeme zlepšiť prostredníctvom konštruktívneho dialógu. Naším cieľom je dosiahnuť konkrétny a vzájomný prospech. Podporujeme návrh predsedu NRC na sériu tematických stretnutí, na ktorých sa bude diskutovať o stave vzťahov medzi Ruskom a NATO, bezpečnosti v Európe, vrátane Ukrajiny a jej okolia, a témach týkajúcich sa znižovania rizík, transparentnosti a kontroly zbraní.

6. Euroatlantickú bezpečnosť možno zlepšiť prijatím týchto návrhov:

7. Stav vzťahov medzi NATO a Ruskom:

7.1. Plné využitie existujúcich komunikačných kanálov medzi armádou s cieľom zvýšiť predvídateľnosť a transparentnosť, znížiť riziká.

7.2. Obnovenie vzájomnej prítomnosti NATO v Moskve a Ruska v Bruseli (hovoríme o Stálej misii Ruskej federácie pri NATO, ako aj o Informačnom úrade aliancie a Vojenskej styčnej misii v Moskve, ktorých činnosť bola pozastavená naposledy rok. – “Kommersant”).

7.3. Vypracovanie ruského návrhu na vytvorenie telefónnej linky medzi civilistami na udržiavanie kontaktov v prípade núdze.

8. Európska bezpečnosť vrátane situácie na Ukrajine a v jej okolí:

8.1. Všetky štáty rešpektujú a dodržiavajú princípy suverenity, nedotknuteľnosti hraníc a územnej celistvosti štátov a zdržujú sa hrozieb a použitia sily.

8.2. Všetky štáty rešpektujú právo iných štátov zvoliť si alebo zmeniť bezpečnostné opatrenia, určovať svoju vlastnú budúcnosť a zahraničnú politiku bez vonkajších zásahov. V tomto svetle opätovne potvrdzujeme náš záväzok voči politike otvorených dverí NATO v súlade s článkom 10 Washingtonskej zmluvy.

8.3. Rusko sťahuje vojakov z Ukrajiny, Gruzínska a Moldavskej republiky, kde sa nachádzajú bez súhlasu hostiteľskej krajiny.

8.4. Všetky strany konštruktívne interagujú v rôznych formátoch, aby vyriešili konflikty, ktorých sú účastníkmi – ako napríklad formát v Normandii, trilaterálna kontaktná skupina, ženevské medzinárodné diskusie a rokovania 5 + 2.

8.5. Rusko sa zdržiava hrozieb silou, agresívnej jadrovej rétoriky a zhubných aktivít namierených proti spojencom a iným krajinám.

9. Zníženie rizika, transparentnosť a kontrola zbraní. Spojenci NATO dlhodobo prispievajú ku kontrole zbrojenia, odzbrojovaniu a nešíreniu zbraní. Zostávame otvorení zmysluplným diskusiám a dialógu s Ruskom o otázkach kontroly zbrojenia, pokiaľ ide o vzájomnú transparentnosť a opatrenia na budovanie dôvery, vrátane predloženia nasledujúcich návrhov:

9.1. Pokračovať v praxi brífingov o cvičeniach NATO-Rusko v Rade NATO-Rusko na podporu predvídateľnosti, transparentnosti a zmierňovania rizík.

9.2. Konštruktívna účasť na modernizácii Viedenského dokumentu OBSE (o opatreniach na budovanie dôvery a bezpečnosti. — Kommersant).

9.3. Zvýšenie transparentnosti cvičení a náhlych previerok bojovej pripravenosti znížením prahu pre vyrozumenie (o nich. – “b”) a pozorovanie (pre nich. – “b”).

9.4. Predchádzanie nebezpečným vojenským incidentom prostredníctvom zvýšenej transparentnosti a úsilia o zmiernenie rizika.

9.5. Vzájomné brífingy o jadrovej politike Ruska a NATO a vypracovanie opatrení na ďalšie znižovanie potenciálnych vzájomných strategických rizík.

9.6. Vedenie konzultácií o spôsoboch zníženia hrozieb pre vesmírne systémy vrátane pokusov o presadzovanie zodpovedného správania vo vesmíre; Rusko sa zdržalo testovania protisatelitných zbraní, ktorých výsledkom je množstvo trosiek.

9.7. Presadzovanie slobodného, ​​otvoreného, ​​mierového a bezpečného kyberpriestoru konzultáciami o spôsoboch zníženia hrozieb v kyberpriestore, pokračujúcim úsilím o zvýšenie stability dodržiavaním medzinárodných právnych záväzkov a dobrovoľných noriem zodpovedného správania štátov v kybernetickom priestore; všetky štáty sa zdržia škodlivých kybernetických aktivít.

9.8. Vedenie konzultácií o konkrétnych opatreniach na predchádzanie incidentom na oblohe a na mori s cieľom obnoviť dôveru a zvýšiť úroveň predvídateľnosti v euroatlantickom priestore.

9.9. Všetky štáty opätovne potvrdzujú svoj záväzok plne implementovať a dodržiavať literu a ducha všetkých svojich medzinárodných záväzkov v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a nešírenia zbraní, vrátane úplnej implementácie Dohovoru o chemických zbraniach a Dohovoru o biologických zbraniach.

9.10. Rusko obnovuje implementáciu Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), vracia sa k účasti na práci Spoločnej poradnej skupiny a každoročne poskytuje podrobné údaje a informácie požadované v rámci CFE.

9.11. Vzhľadom na obavy spojencov v súvislosti s ruským štátnym zbrojným programom vrátane budovania strategických jadrových zbraní, ako aj so zvýšením počtu a typov rakiet stredného a krátkeho doletu a ich odpaľovacích zariadení, vyzývame Rusko:

I. Rokovať so Spojenými štátmi o budúcich dohodách a opatreniach o kontrole zbrojenia a odzbrojení, ktoré by sa vzťahovali na všetky americké a ruské jadrové zbrane, vrátane nestrategických jadrových zbraní, nerozmiestnených jadrových hlavíc, ako aj všetkých medzikontinentálnych jadrových nosičov.

II. Vážne rokovať so Spojenými štátmi o otázke pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu a ich odpaľovacích zariadení v rámci širšej diskusie o ďalších krokoch so všetkými spojencami a v rámci Rady NATO – Rusko.

10. Viac ako 30 rokov NATO pracuje na budovaní vzťahov s Ruskom. Počas londýnskeho summitu v roku 1990, keď sa studená vojna chýlila ku koncu, aliancia natiahla ruku priateľstva a ponúkla dialóg a partnerstvo namiesto konfrontácie a nedôvery. V nasledujúcich rokoch NATO vytvorilo Partnerstvo za mier a Rusko a NATO podpísali Zakladajúci akt NATO-Rusko a vytvorili Radu NATO-Rusko, ktorá zostáva jedinečnou dohodou a symbolom záväzku aliancie spolupracovať s Ruskom. Žiadnemu inému partnerovi nebol ponúknutý takýto postoj alebo podobné inštitucionálne usporiadanie. Rusko však podkopalo dôveru, na ktorej bola postavená naša spolupráca, a spochybnilo základné princípy globálnej a euroatlantickej bezpečnostnej architektúry.

11. Naďalej trváme na konštruktívnych vzťahoch s Ruskom tam, kde to opatrenia umožňujú. Vyzývame Rusko, aby sa zapojilo do vedomého dialógu o otázkach, ktoré znepokojujú všetkých členov Rady Rusko – NATO s cieľom dosiahnuť hmatateľné výhody. Odmietnutie Ruska vybudovať vojenskú prítomnosť na Ukrajine a jej okolí bude základným faktorom dosiahnutia významného pokroku.

12. NATO nevyhľadáva konfrontáciu. Ale nemôžeme a nebudeme robiť kompromisy v princípoch, na ktorých je postavená naša aliancia a bezpečnosť v Európe a Severnej Amerike. Spojenci zostávajú oddaní Severoatlantickej zmluve vrátane klauzuly, že útok na jedného zo spojencov sa bude považovať za útok na všetkých, ako je napísané v odseku 5. Prijmeme všetky potrebné opatrenia na ochranu našich spojencov a neohrozíme naše schopnosť tak urobiť.