Príhovor prezidenta Ukrajiny pri príležitosti Dňa víťazstva nad nacizmom v II. svetovej vojne

Veľký ľud, veľkej Ukrajiny!

Dňa 24. augusta 2021 celá krajina oslavovala 30. výročie našej nezávislosti! Naša armáda, naši obrancovia, naše vybavenie kráčali po Khreshchatyku, naša Mriya lietala na oblohe!

“Nie je nič nebezpečnejšie ako prefíkaný nepriateľ, ale nie je nič jedovatejšie ako predstieraný priateľ.” To sú slová veľkého ukrajinského filozofa Hryhorija Skovorodu. Túto pravdu sme pochopili 24. februára, keď predstieraný priateľ začal vojnu proti Ukrajine.

Toto nie je vojna dvoch armád. Toto je vojna dvoch svetonázorov. Barbari, ktorí bombardujú múzeum Skovoroda a veria, že ich rakety môžu zničiť našu filozofiu. Ona ich otravuje. Je im cudzia. Straší ich. Spočíva v tom, že sme slobodní ľudia, ktorí si idú svojou cestou. Na tejto ceste dnes vedieme vojnu a nikomu neodovzdáme ani kúsok našej zeme.

Dnes oslavujeme Deň víťazstva nad nacizmom. A nikomu nedáme ani kúsok našej histórie. Sme hrdí na našich predkov, ktorí spolu s inými národmi porazili nacizmus ako súčasť protihitlerovskej koalície. A nikomu nedovolíme anektovať toto víťazstvo, nedovolíme si ho privlastniť.

Náš nepriateľ sníval o tom, že odmietneme oslavovať 9. máj a víťazstvo nad nacizmom. Aby slovo „denacifikácia“ dostalo šancu. Milióny Ukrajincov bojovali proti nacizmu a prešli ťažkú ​​a dlhú cestu. Vyhnali nacistov z Luhanska, vyhnali nacistov z Donecka, oslobodili Cherson, Melitopol, Berďansk od útočníkov.

Vyhnali nacistov z Jalty, Simferopolu, Kerču a celého Krymu. Mariupol bol oslobodený od nacistov. Vyhnali nacistov z celej Ukrajiny, no inšpiratívne sú pre nás najmä mestá, ktoré som dnes vymenoval. Dávajú vieru, že útočníkov definitívne vyženieme z našej krajiny.

V Deň víťazstva nad nacizmom bojujeme za nové víťazstvo. Cesta k nemu je náročná, no nepochybujeme, že vyhráme. Aká je naša výhoda oproti nepriateľovi? Sme o knihu múdrejší. Toto je učebnica dejín Ukrajiny. Nepoznali by sme smútok, keby všetci naši nepriatelia vedeli čítať a vyvodzovať správne závery.

Dňa 24. februára Rusko spustilo ofenzívu. Stúplo na rovnaké hrable. Stúpa po nich každý útočník, ktorý príde na našu zem. Prežili sme rôzne vojny. Ale všetky mali rovnaký koniec.

Naša zem bola posiata guľkami a nábojmi, ale ani jeden nepriateľ sa tu nemohol zakoreniť. Po našich poliach jazdili nepriateľské vozy a tanky, no nikomu to neprinieslo ovocie. Nepriateľské šípy a rakety lietali na našej oblohe, ale nikto nemôže zatieniť naše azúro.

Neexistujú žiadne putá, ktoré by mohli spútať nášho slobodného ducha. Neexistuje žiadny okupant, ktorý by sa mohol zakoreniť v našej slobodnej krajine. Neexistuje žiadny útočník, ktorý by rozkázal našim slobodným ľuďom. Skôr či neskôr vyhráme. Hoci horda, dokonca aj nacizmus, dokonca aj zmes prvého a druhého, čo je náš súčasný nepriateľ – víťazíme, pretože toto je naša zem.

Pretože niekto bojuje za otca cára, Fuhrera, stranu a vodcu a my bojujeme za vlasť. Nikdy sme proti nikomu nebojovali. Vždy bojujeme sami za seba. Pre vašu slobodu. Pre vašu nezávislosť. Aby víťazstvo našich predkov nebolo márne. Bojovali pre nás za slobodu a zvíťazili. Bojujeme za slobodu pre naše deti, čo znamená, že vyhráme. Nikdy nezabudneme na to, čo robili naši predkovia v druhej svetovej vojne. Kde zomrelo viac ako osem miliónov Ukrajincov. A každý piaty Ukrajinec sa domov nevrátil.

Vojna si vo všeobecnosti vyžiadala najmenej 50 miliónov ľudských životov. Nehovoríme „môžeme to urobiť znova“. Veď len blázon môže chcieť zopakovať 2194 dní vojny. Tí, ktorí už dnes opakujú strašné zločiny Hitlerovho režimu, napodobňujú nacistickú filozofiu a kopírujú všetko, čo robili. Je odsúdený na zánik. Pretože ho prekliali milióny predkov, keď začal napodobňovať ich vraha. A tak príde o všetko.

A veľmi skoro budú na Ukrajine dva Dni víťazstva. A niektorí ľudia ho mať nebudú.

Vtedy sme vyhrali. Poďme teraz vyhrať!

A Chreščatyk uvidí víťaznú parádu – víťazstvo Ukrajiny!

Šťastný Deň víťazstva nad nacizmom!

Sláva Ukrajine!

(Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi portálu Finančné noviny)