Príhovor prezidenta Ruska pri príležitosti Dňa víťazstva nad nacizmom v II. svetovej vojne

Vážení občania Ruska!

Vážení veteráni!

Súdruhovia vojaci a námorníci, seržanti a majstri, praporčíci a práporci!

Súdruhovia dôstojníci, generáli a admiráli!

Blahoželám vám k Veľkému dňu víťazstva!

Obrana vlasti, keď sa rozhodovalo o jej osude, bola vždy posvätná. S takýmito pocitmi skutočného vlastenectva sa milície Minina a Požarského postavili za vlasť, zaútočili na pole Borodino, bojovali s nepriateľom pri Moskve a Leningrade, Kyjeve a Minsku, Stalingrade a Kursku, Sevastopole a Charkove.

Takže teraz, v týchto dňoch, bojujete za našich ľudí na Donbase. Pre bezpečnosť našej vlasti – Ruska.

9. máj 1945 sa navždy zapísal do svetových dejín ako triumf nášho zjednoteného sovietskeho ľudu, jeho jednoty a duchovnej sily, vpredu aj vzadu, čo nemá obdoby.

Deň víťazstva je blízky a drahý každému z nás. V Rusku neexistuje rodina, ktorú by nespálila Veľká vlastenecká vojna. Jej pamäť nikdy nevybledne. V tento deň v nekonečnom prúde „Nesmrteľného pluku“ – deti, vnuci a pravnuci hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny. Nesú fotografie svojich príbuzných, padlých vojakov, ktorí zostali navždy mladí, aj veteránov, ktorí nás už opustili.

Sme hrdí na neporazenú, udatnú generáciu víťazov, že sme ich dedičmi, a je našou povinnosťou zachovať pamiatku tých, ktorí rozdrvili nacizmus, ktorí nám odkázali, aby sme boli ostražití a robili všetko preto, aby hrôza globálnej vojny neopakuje sa.

A preto, napriek všetkým nezhodám v medzinárodných vzťahoch, Rusko vždy presadzovalo vytvorenie systému rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti, systému, ktorý je životne dôležitý pre celé svetové spoločenstvo.

V decembri minulého roku sme navrhli uzavrieť dohodu o bezpečnostných zárukách. Rusko vyzvalo Západ k úprimnému dialógu, k hľadaniu rozumných, kompromisných riešení, k vzájomnému zohľadňovaniu záujmov. Všetko márne. Krajiny NATO nás nechceli počuť, čo znamená, že v skutočnosti mali úplne iné plány. A videli sme to.

Otvorene prebiehali prípravy na ďalšiu trestnú operáciu na Donbase, za inváziu do našich historických krajín vrátane Krymu. V Kyjeve oznámili možné získanie jadrových zbraní. Blok NATO začal aktívny vojenský rozvoj susediacich území.

Systematicky tak vznikla pre nás absolútne neprijateľná hrozba, navyše priamo na našich hraniciach. Všetko nasvedčovalo tomu, že stret s neonacistami Banderom, na ktorého stavili Spojené štáty a ich mladší partneri, bude nevyhnutný.

Opakujem, videli sme, ako sa rozvíja vojenská infraštruktúra, ako začali pracovať stovky zahraničných poradcov, boli pravidelné dodávky najmodernejších zbraní z krajín NATO. Nebezpečenstvo rástlo každým dňom.

Rusko preventívne odmietlo agresiu. Bolo to vynútené, včasné a jediné správne rozhodnutie. Rozhodnutie suverénnej, silnej, nezávislej krajiny.

Spojené štáty americké, najmä po rozpade Sovietskeho zväzu, začali rozprávať o svojej exkluzivite, čím ponižovali nielen celý svet, ale aj svoje satelity, ktoré sa musia tváriť, že si nič nevšímajú a pokorne to všetko hltajú.

Ale my sme iná krajina. Rusko má iný charakter. Nikdy sa nevzdáme lásky k vlasti, viery a tradičných hodnôt, zvykov našich predkov, úcty ku všetkým národom a kultúram.

A na Západe sa tieto tisícročné hodnoty zrejme rozhodli zrušiť. Takáto morálna degradácia sa stala základom cynických falzifikátov histórie druhej svetovej vojny, podnecovania rusofóbie, velebenia zradcov, zosmiešňovania pamiatky ich obetí, vymazania odvahy tých, ktorí zvíťazili a utrpeli víťazstvo.

Vieme, že americkí veteráni, ktorí chceli prísť na prehliadku v Moskve, to mali fakticky zakázané. Ale chcem, aby vedeli, že sme hrdí na vaše skutky, váš príspevok k spoločnému víťazstvu.

Vážime si všetkých vojakov spojeneckých armád – Američanov, Britov, Francúzov – účastníkov odboja, statočných vojakov a partizánov Číny – všetkých, ktorí porazili nacizmus a militarizmus.

Vážení súdruhovia!

Dnes milicionári Donbasu spolu s bojovníkmi ruskej armády bojujú na vlastnej pôde, kde bojovníci Svyatoslava a Vladimíra Monomacha, vojaci Rumjanceva a Potemkina, Suvorova a Brusilova bojovali s nepriateľom, kde hrdinovia Veľkej vlasteneckej vojny – Nikolaj Vatutin, Sidor Kovpak, Ľudmila Pavlichenko bojovali na život a na smrť.

Teraz sa obraciam na naše ozbrojené sily a milície Donbass. Bojujete za vlasť, za jej budúcnosť, aby nikto nezabudol na poučenie z druhej svetovej vojny. Aby na svete nebolo miesto pre katov, trestateľov a nacistov.

Dnes skláňame hlavy pred požehnanou pamiatkou všetkých, ktorých životy vzala Veľká vlastenecká vojna, pred pamiatkou synov, dcér, otcov, matiek, starých otcov, manželov, manželiek, bratov, sestier, príbuzných, priateľov.

Skláňame hlavy pred spomienkou na mučeníkov z Odesy, ktorých v máji 2014 zaživa upálili v Dome odborov. Pred spomienkou na starcov, ženy a deti z Donbasu, civilistov, ktorí zomreli pri neľútostnom ostreľovaní, barbarské útoky neonacistov. Skláňame hlavy pred našimi spolubojovníkmi, ktorí zomreli smrťou statočných v spravodlivom boji – za Rusko.

Je vyhlásená minúta ticha.

(Minúta ticha.)

Smrť každého z našich vojakov a dôstojníkov je zármutkom pre nás všetkých a nenahraditeľnou stratou pre príbuzných a priateľov. Štát, kraje, podniky, verejné organizácie urobia všetko pre to, aby takýmto rodinám poskytli starostlivosť a pomohli im. Osobitnú podporu poskytneme deťom mŕtvych a zranených súdruhov. Prezidentský dekrét o tom bol dnes podpísaný.

Zraneným vojakom a dôstojníkom prajem skoré uzdravenie. A ďakujem lekárom, zdravotníkom, sestrám, zdravotníckemu personálu vojenských nemocníc za ich obetavú prácu. Nízka poklona vám za boj o každý život – často pod paľbou, v prvej línii, pričom sa nešetríte.

Vážení súdruhovia!

Teraz tu, na Červenom námestí, stoja bok po boku vojaci a dôstojníci z mnohých regiónov našej obrovskej vlasti, vrátane tých, ktorí prišli priamo z Donbasu, priamo z bojovej zóny.

Pamätáme si, ako sa nepriatelia Ruska pokúšali proti nám použiť skupiny medzinárodných teroristov, pokúšali sa zasiať národné a náboženské nepriateľstvo, aby nás zvnútra oslabili a rozdelili. Nič sa nepodarilo.

Dnes sú naši bojovníci rôznych národností spolu v boji a navzájom sa kryjú pred guľkami a črepinami ako bratia.

A toto je sila Ruska, veľká, nezničiteľná sila nášho zjednoteného mnohonárodnostného ľudu.

Dnes obhajujete to, za čo bojovali vaši otcovia a dedovia, pradedovia. Pre nich bol vždy najvyšším zmyslom života blaho a bezpečnosť vlasti. A pre nás, ich dedičov, je oddanosť vlasti hlavnou hodnotou, spoľahlivou podporou nezávislosti Ruska.

Tí, ktorí rozdrvili nacizmus počas Veľkej vlasteneckej vojny, nám ukázali príklad hrdinstva navždy. Táto generácia víťazov a my k nim budeme vždy vzhliadať.

Sláva našim statočným ozbrojeným silám!

Pre Rusko! Za víťazstvo!

Hurá!

((Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi portálu Finančné noviny)