Dôvodová správa k návrhu zákona o rozdaní 500 EUR za účasť vo voľbách predloženého poslancom za politickú stranu OĽANO Igorom Matovičom

Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov predkladá poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Igor Matovič. 
Finančné noviny prinášajú celý text dôvodovej správy k zákonu bez štylistických a obsahových úprav. Autor dôvodovej správy nie je známy.
“Občania Slovenskej republiky od jari 2020 sústavne prežívajú jednu traumu za druhou. V marci 2020 najprv začala celosvetovo najväčšia zdravotná kríza od čias španielskej chrípky po I. svetovej vojne. Objektívny pocit nepohody prameniaci z epidemiologických obmedzení medzi ľuďmi dramaticky zvyšovali šírené hoaxy či konšpirácie rôznymi bludármi a najmä opozičnými predstaviteľmi. Následne výrazne znížená dôvera v opodstatnenosť opatrení prispela k zbytočne ťažkému priebehu epidémie na Slovensku.  
Jedna veľká kríza ani nestačila doznieť a na ľudí na Slovensku doľahli dôsledky vojny, ktorú sa rozhodol viesť agresor z Ruska proti Ukrajine. Prudké zvýšenie cien potravín, historické mnohonásobné zvýšenie cien energií a následne ostatných tovarov a služieb či utečenecká kríza boli a ešte aj ďalšími ranami, ktorým ľudia na Slovensku počas posledných rokov vystavení.  
Bohužiaľ, nielen tieto mimoriadne ťažké krízy, hysterická štvanica opozície, ale aj vnútorná opozícia voči vláde zo strany bývalého koaličného partnera, opakované protivládne kroky prezidentky a najmä sústredený lynč niektorých vládnych politikov zo strany zaujatých či úplatných novinárov z médií v rukách oligarchov, dosiahli svoj cieľ. Vládu sa im podarilo najprv zdiskreditovať, povaliť a tak Slovensko stojí pred predčasnými voľbami.
História dokazuje, že v čase veľkých kríz, ľudia náchylní voliť skratkovité ľúbivé riešenia, ktoré sa však následne preukážu ako tie najhoršie možné. Bolo to tak v 30-tich rokoch minulého storočia v Nemecku a reálne hrozí, že si takú skúsenosť vyskúšame aj na vlastnej koži.
Vzhľadom na vyššie napísané, dnes Slovensku reálne hrozia voľby, ku ktorým príde historicky najmenej voličov. Reálne hrozí, že milión demokraticky cítiacich voličov zostane frustrovaných doma a v rozhodujúcej chvíli nechá rozhodnutie o osude Slovenska v rukách tri roky huckaných ľudí. Reálne hrozí povolebné vytrhnutie Slovenska z európskych a euroatlantických štruktúr a pripútanie Slovenska k Rusku. Úplne reálne hrozí, že sa zo Slovenska na desaťročia opäť stane čierna diera Európy. 
Ak sa Slovensko rozhodnúť pre takúto samovražednú misiu, je správne, aby o prípadnej zásadnej zmene orientácie Slovenska rozhodlo maximum zo všetkých potenciálnych voličov. Preto navrhujem, aby Slovenská republika vyplatila každému zúčastnenému občanovi Slovenskej republiky na predčasných parlamentných voľbách 2023 odmenu za účasť 500 EUR,  ktoré nebudú podliehať zdaneniu.   
V prípade predpokladanej účasti cca 3 milióny ľudí, by náklady štátu na vyplatenú odmenu dosiahli cca 1,5 miliardy eur. Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide len o cca 5% z ich lupu. Zároveň platí, že kým 30 miliárd eur lupu si rozdelilo niekoľko desiatok skorumpovaných ľudí ako členovia organizovanej zločineckej skupiny, v tomto prípade by si 1,5 miliardy eur rozdelili 3 milióny zväčša úplne obyčajných ľudí. Preto ide o spravodlivú investíciu s mimoriadne rýchlou návratnosťou.
Tridsať rokov po vzniku Slovenskej republiky je existencia demokratickej Slovenskej republiky najzásadnejšie ohrozená. Preto je v súlade s verejným záujmom, aby sme spoločne urobili všetko možné pre zachovanie demokratického charakteru štátu a pozvali ku kľúčovému rozhodnutiu čo najviac ľudí, aby prejavili svoju vôľu v rozhodujúcich parlamentných voľbách. 
Návrh zákona negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, pozitívne sociálne vplyvy, žiaden vplyv na manželstvo, rodičovstvo, rodinu, vplyv na informatizáciu spoločnosti, vplyvy na podnikateľské prostredie, vplyvy na životné prostredie ani vplyvy na služby pre občana.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, zákonmi a s právom Európskej únie.
(Finančné noviny sa nestotožňujú s názormi neznámeho autora dôvodovej správy k zákonu).