Čo týždeň dal: nové rekordy na kapitálovom trhu

BRATISLAVA –  Pozitívna nálada na kapitálových trhoch spôsobená silnými očakávaniami z vakcinácie obyvateľstva, spôsobila bez prerušenia šesť dňový rast amerických indexov.

To malo za následok vznik nového historického maxima amerických indexov. Je to najdlhší rast amerických indexov bez prerušenia od augusta 2020. Trhy absolútne ignorujú tvrdé makroekonomické dáta a sústreďujú sa na budúcnosť, ktorá nie je vôbec istá a závisí od úspešnosti vakcín a vakcinácie. Musíme však uznať, že niektoré krajiny už ukazujú pozitívne výsledky z vakcinácie obyvateľstva.

Izrael je svetlým príkladom pre celý svet, pretože zaočkoval už viac ako 60 % populácie, hneď za nim sa držia Spojené arabské emiráty s viac ako 40 % zaočkovanej populácie a tretiu priečku uzatvára Veľká Británia s približne 20 % zaočkovanej populácie.

Okrem akciových maxím máme aj nove maximum na trhu s kryptomenami. Tesla, spoločnosť riadená aktuálne najznámejším vizionárom na svete Elonom Muskom, ohlásila nákup kryptomeny Bitcoin v hodnote 1,5 mld. USD a potvrdila, že bude prijímať platby Bitcoinom za svoje automobily. Spoločnosť tým dala veľký kredit tejto kryptomene a odkázala, že kupuje túto kryptomenu na dlhodobú držbu. Rast Bitcoinu je podporovaný aj najznámejšími spracovateľmi platieb Visa a Mastercard, ktorí vyhlásili, že budú akceptovať platby vybranými kryptomenami.

Tieto faktory spôsobili, že hodnota Bitcoinu dosiahla svoje historické maximum, cena za jeden kus sa vyšplhala na približne 48 000 USD. Pozitívne bol týždeň rekordov aj ukončený a to historickým maximom najznámejšieho indexu na svete S&P 500, ktorý uzavrel svoju hodnotu na 3 934,83 bodoch.

Capital Markets, o.c.p., a. s.

www.capitalmarkets.sk