Ukrajina: vláda plánuje uvaliť sankcie na potravinárske firmy Porošenka

KYJEV – Najvyššia rada Ukrajiny adresovala dnes 22. októbra 2021 prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému žiadosť, aby uvalil sankcie na cukrárenskú korporáciu bývalej hlavy štátu Petra Porošenka Rošen.

Je to za „financovanie krajiny agresora“. Príslušná vyhláška bola zverejnená na internetovej stránke parlamentu.

Za iniciatívu hlasovalo 153 poslancov. Podľa predpisov musí prezident žiadosť, ktorá mu bola doručená, posúdiť do päťnástich dní.

Podľa poslanca prezidentskej strany Sluha ľudu Vladlena Nekljudova, ktorý hlasovanie inicioval, spoločnosť naďalej pôsobí v Rusku, čo ohrozuje národnú bezpečnosť Ukrajiny. Poslanec dodal, že sladkosti vyrábané v továrni sú nebezpečné pre ľudské zdravie.

V júli bol do Najvyššej rady Ukrajiny predložený návrh zákona o zrušení občianstva bývalých vlastníkov cukrovinárskych podnikov v Rusku. Podľa dokumentu budú poslanci tých straníckych frakcií, ktorých členovia v rokoch 2014-2017 riadili podniky vyrábajúce cukrovinky na území Ruska, automaticky zbavení ukrajinského pasu.

Porošenko je zakladateľom spoločnosti Roshen Corporation, ktorá má svoje fabriky na Ukrajine, v Litve a Maďarsku. Výrobné aktivity továrne v Lipecku v Rusku sú od apríla 2017 pozastavené. Majetok podniku je zmrazený.