Čo týždeň dal: S&P 500 a Bitcoin na maxime

NEW YORK  –  Zatiaľ čo akcie boli podporené silnými hospodárskymi výsledkami firiem, pozitívny sentiment pri Bitcoine podporilo uvedenie prvého amerického ETF špecializujúceho sa na kryptomeny.

Fond obchodovaný na burze (Exchange Trade Fund – ETF), d je indexový fond, ktorého podiely alebo akcie sú obchodované na burze. Štruktúra ETF zvyčajne nadväzuje na štruktúru vybraného podkladového indexu. Na rozdiel od podielového fondu založeného na indexe možno akcie ETF použiť na všetky transakcie, ktoré sú dostupné pre bežné akcie pri obchodovaní na burze.

Tisícom policajtov a hasičov v mestách ako Chicago a Baltimore hrozí v nasledujúcich dňoch strata zamestnania na základe mandátu, ktorý od nich vyžaduje, aby nahlásili stav očkovania alebo aby sa pravidelne testovali. Mandáty sú síce kontroverzné, ale účinne presvedčili mnohých nerozhodných pracovníkov, aby sa dali zaočkovať proti vírusu, ktorý v USA zabil viac ako 700 000 ľudí. Približne 77 % oprávnených Američanov dostalo najmenej jednu dávku očkovacej látky, oznámil koordinátor Bieleho domu na COVID-19 Jeff Zients. Starostka Lori Lightfootová v Chicagu bojuje s policajným zväzom, ktorý sa postavil proti mandátu mestských pracovníkov. Približne tretina z 12 770 policajných zamestnancov mesta zmeškala piatkový termín na nahlásenie stavu očkovania a niektorí dôstojníci zostali bez výplaty, pretože neuviedli stav či sú očkovaní alebo nie. Biely dom oznámil rozsiahle požiadavky na očkovanie v snahe znížiť počet hospitalizácií a úmrtí na COVID-19. V piatok približne 200 zamestnancov spoločnosti Boeing zorganizovalo protest proti požiadavkám, aby do 8. decembra bolo zaočkovaných 125 000 zamestnancov na základe výkonného nariadenia prezidenta Joe Bidena pre federálnych dodávateľov. Požiadavky na zaočkovanie pre federálnych pracovníkov a dodávateľov sa budú týkať zhruba 100 miliónov ľudí, čo sú asi dve tretiny americkej pracovnej sily. V zdravotníckom priemysle už prebehla vlna prepúšťania, ktorá vzhľadom na zvýšené riziko vystaveniu COVID-19 pre pacientov a personál postupovala rýchlejšie ako pri ostatných sektoroch.

Bitcoin dosiahol rekord, keď prvýkrát prekročil hranicu 66 000 dolárov, pretože na trhu pokračoval optimizmus v dôsledku úspešného spustenia prvého fondu obchodovaného na burze (ETF) pre amerických investorov. Zatiaľ čo sa historicky volatilná digitálna mena v posledných dňoch pohybovala v úzkom pásme, keď sa blížila k svojmu predchádzajúcemu aprílovému maximu, v stredu cena Bitcoinu vzrástla o viac ako tisíc dolárov za minútu tesne po otvorení búrz v USA. Veľké pohyby viazané na významné úrovne grafov sú bežným javom v priebehu viac ako desaťročnej histórie obchodovania s kryptomenami. „Je to dôležitý moment,“ povedal Jesse Proudman, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Makara, kryptoporadenskej firmy. „Už nie je otázkou, či táto trieda aktív naďalej existuje – myslím si, že je to skutočne zmysluplná značka v histórii širšej triedy digitálnych aktív.“ Bitcoin sa vyšplhal na svoje posledné maximum na vrchole prílivu likvidity v období pandémie, špekulatívnych stávok a očakávaní širšieho prijatia inštitucionálnymi investormi. Jeho cesta však bola strastiplná. Token sa v júni prepadol pod 30 000 dolárov kvôli kritike jeho spotreby energie a zásahu čínskej vlády. Potom sa začal čiastočne zotavovať, keď sa krypto sektor prispôsobil čínskym reguláciám. Uprostred cenovej hystérie však na Wall Street pretrváva hlboká skepsa voči úlohe Bitcoinu vo financiách. Regulátory cenných papierov zintenzívňujú kontrolu kryptomeny, pričom americká vláda účinne blokuje program požičiavania Bitcoinov spoločnosti Coinbase Global. Kritici tiež spochybňujú tvrdenie, že jeho obmedzené množstvo z neho robí dlhodobý uchovávateľ hodnoty a upozorňujú na jeho pomalé prijímanie ako výmennej jednotky. Prvý burzovo obchodovaný fond v USA debutoval v utorok ako druhý najsilnejšie obchodovaný fond v histórii v zlomovom období pre krypto priemysel. Podľa údajov, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, v utorok zmenilo majiteľa viac ako 24 miliónov akcií ProShares Bitcoin Strategy ETF.

Vláda USA a päť európskych vlád dosiahli dohodu o vyriešení obchodného sporu o digitálnych daniach niektorých pri najväčších amerických technologických gigantoch po tom, čo bola dosiahnutá širšia globálna dohoda. V rámci dohody sa USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Rakúsko dohodli na prechode z existujúcich daní z digitálnych služieb na nové multilaterálne riešenie a zaviazali sa pokračovať v diskusiách o tejto záležitosti prostredníctvom konštruktívneho dialógu. Dohodou sa končí dlhotrvajúci spor, ktorý ohrozoval prijatie širšieho paktu, ktorý má zmeniť spôsob, akým budú krajiny na celom svete zdaňovať nadnárodné spoločnosti. Prostredníctvom rozhovorov sponzorovaných Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sa k tomuto plánu prihlásilo 136 krajín. Očakáva sa, že svetoví lídri ho schvália na summite G 20, ktorý sa uskutoční 31. októbra v Ríme.

Federálny rezervný systém je na dobrej ceste začať znižovať svoj program nákupu dlhopisov a inflácia by mala klesnúť, keď sa zmiernia obmedzenia v dodávateľskom reťazci, ktoré tlačia na ceny, povedal predseda Fedu Jerome Powell. „Sme na dobrej ceste začať znižovať naše nákupy aktív, ktoré, ak sa ekonomika bude vyvíjať tak, ako sa očakávalo, budú ukončené do polovice budúceho roka,“ povedal Powell v piatok počas panelovej diskusie na virtuálnom podujatí organizovanom juhoafrickou centrálnou bankou. „Myslím si, že je čas na tapering a nemyslím si, že je čas zvyšovať sadzby.“ Globálne obmedzenia a nedostatky v dodávateľskom reťazci, ktoré viedli k zvýšeniu inflácie, „pravdepodobne budú trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, pravdepodobne do budúceho roka,“ povedal Powell a dodal, že „stále je to najpravdepodobnejší scenár“. „Ako rast pracovných miest zrýchli, inflácia sa vráti späť k nášmu 2 % cieľu.“ Očakáva sa, že Powell a jeho kolegovia z Federálneho výboru pre otvorený trh americkej centrálnej banky oznámia na konci svojho nadchádzajúceho zasadnutia 2. – 3. novembra, že začnú ukončovať program nákupu dlhopisov zavedený minulý rok počas začiatku pandémie. V súčasnosti Fed každý mesiac nakupuje štátne obligácie a cenné papiere kryté hypotékami v hodnote 120 miliárd USD a nadchádzajúce zníženie tempa nákupov bude znamenať prvý krok centrálnej banky smerom k ukončeniu opatrení menovej podpory zavedených v roku 2020 na ochranu ekonomiky pred dopadom koronavírusu. Investori stále očakávajú, že predstavitelia Fedu začnú v polovici budúceho roka zvyšovať svoju referenčnú úrokovú sadzbu, ktorá je v súčasnosti tesne nad nulou. Časová os očakávaného zvyšovania sadzieb sa na peňažných trhoch v posledných týždňoch posunula vpred v dôsledku nepriaznivých správ o inflácii, ktorá výrazne prekračuje 2 % cieľ centrálnej banky kvôli narušeniu globálneho dodávateľského reťazca, ktoré zvyšuje ceny širokej škály tovarov a služieb.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku HDP Číny, ktoré v Q3 vzrástlo o 0,2 % medzikvartálne (odhady boli na úrovni +0,5 %) a o 4,9 % medziročne (aj v tomto prípade zostali výsledky za očakávaniami trhu na úrovni 5,2 %). Miera nezamestnanosti v Číne poklesla z 5,1 % na 4,9 %. Medziročná inflácia (CPI) za september spomalila vo Veľkej Británii z 3,2 % na 3,1 %, zrýchlila však v eurozóne z 3,0 % na 3,4 % a v Japonsku ceny vzrástli po prvýkrát za 11 mesiacov o 0,2 %. Zásoby ropy v USA predchádzajúci týždeň pokles o 0,431 milióna barelov, očakával sa však rast o 1,875 mil. barelov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,65 %

DOW JONES: +1,08 %

NASDAQ: +1,29 %

DAX: -0,28 %

Euro Stoxx 50: +0,14 %

NIKKEI: -0,91 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +21,00 %

DOW JONES: +16,57 %

NASDAQ: +17,08 %

DAX: +13,30 %

Euro Stoxx 50: +17,91 %

NIKKEI: +4,96 %

Mário Jičínský, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.