Do rafinérie Slovnaft, a. s. znovu tečie ruská ropa

BRATISLAVA – Ruská ropa opäť prúdi do slovenskej rafinérie Slovnaft, a.s. Bratislava. Finančným novinám to potvrdil hovorca Anton Molnár.

Dodávky ropy na Slovensko pozastavil ruský prevádzkovateľ ropovodu Družba, firma Transnefť. Vrátila sa jej peniaze, ktoré zaplatila ukrajinskému operátorovi ropovodu  UkrTransNafta, ukrajinsky УкрТрансНафта, za august 2022. Platbu vrátila česká pobočka medzinárodnej holandskej banky ING Bank. Rafinéria Slovnaft je súčasťou medzinárodnej firmy MOL so sídlom v Maďarsku. Rafinériu vlastnia akcionári z rôznych krajín sveta. Peniaze za prepravu ropy zaplatili MOL a Slovnaft.

Akcionári skupiny MOL %
Zahraniční investori 29,73
MOL New Europe Foundation 10,49
Maecenas Universitatis Corvini Foundation 10
Mathias Corvinus Collegium Fonudation 10
MOL plc SESOP Organisations 7,95
OTP Bank plc 4,92
ING Bank N. V. 4,41
Domáci inštitucionálni investori 9,87
Domáci súkromní investori 5,59
Unicredit Bank A. G. 4,76

Ropovod Družba, rusky нефтепровод Дружба, v preklade priateľstvo, je najdlhší ropovod na svete, začínajúci v ruskej Samare a vedúci  cez Bielorusko,  Poľsko,  Nemecko (severná vetva) a Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko (južná vetva). Jeho hlavným účelom bolo zásobovať ropou socialistické štáty, čím ich učinil de facto ekonomicky závislými na ZSSR. Využíva s dodnes a Rusko ním stále dodáva veľké množstvo ropy do Európy. V roku 2009 mal kapacitu 1,2 až 1,4 miliónov barelov (190 až 222 miliónov litrov) denne. Ropovod tvorí sústavu rúr rôzneho priemeru od 52,25 cm do 100,5 cm, ktoré poháňa 31 prečerpávacích staníc. Celý je pod zemou. Vetva do pobaltských štátov sa opravuje 15 rokov.

Dohoda o výstavbe ropovodu Družba  bola podpísaná 18. decembra 1959. Stavba sa začala o rok neskôr 10. decembra 1960. Dokončený bol v októbri roku 1964, kedy ním začala prúdiť prvá ropa zo Sovietskeho zväzu.

Akciová spoločnosť Transnefť (rusky: Транснефть) je štátom kontrolovaná potrubná prepravná spoločnosť so sídlom v Moskve v Rusku. Ide o najväčšiu ropovodnú spoločnosť na svete. Transnefť prevádzkuje viac ako 70 000 kilometrov diaľkových potrubí a prepravuje približne 80 % ropy a 30 % ropných produktov vyrobených v Rusku.

UkrTransNafta, ukrajinsky: УкрТрансНафта, je otvorená akciová spoločnosť založená vládou Ukrajiny v júni 2001. Spoločnosť existuje na riadenie operácií prepravy ropy cez ukrajinskú sieť ropovodov. Spoločnosť dohliada na činnosť dvoch hlavných ropovodných systémov: ukrajinskej časti ropovodu Družba a ropovodu Pridniprovski. Spoločnosť má na starosti aj ropovod Odesa-Brody.