Biden plánuje najvyšší rozpočet od čias druhej svetovej vojny

NEW YORK –  Americký prezident Joe Biden v priebehu aktuálneho týždňa predstavil svoj návrh plánu investícií do infraštruktúry, vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a takisto aj boja proti klimatickým zmenám.

Bidenov plán počíta s výškou rozpočtu vo výške 6 biliónov amerických dolárov. To by v konečnom dôsledku posunulo federálne výdavky Spojených štátov na najvyššiu úroveň od druhej svetovej vojny. Podľa ďalších vyjadrení, plán verejných výdavkov amerického prezidenta zahŕňa aj celkové zvýšenie vládnych výdavkov USA do roku 2031 na 8,2 bilióna amerických dolárov, pričom ročný schodok štátneho rozpočtu by sa mal v priebehu nasledujúceho desaťročia hýbať okolo úrovne 1,3 bilióna dolárov. Navýšenie vládnych výdavkov by malo priniesť v nasledujúcich rokoch zvýšenie konkurencieschopnosti USA voči ostatným svetový ekonomikám.

Správa o zvýšení verejných výdavkov dodala optimizmus na akciový trh

Obchodníci sa namiesto obáv zo zvyšovania inflačných tlakov zamerali na výhľad vyšších štátnych výdavkov, ktoré by mohli
podporiť ekonomický rast. Zmierneniu obáv z inflácie dopomohli aj tohto týždňové vyjadrenia niektorých reprezentantov Federálneho rezervného systému a takisto ministerky financií USA Janet Yellenovej. Ich rétorika naznačovala, že zvýšenie cien v USA je len prechodným javom.

Bitcoin po minulo týždňových výpredajoch zaznamenával v tomto týždni rast. V stredu sa nachádzal oproti jeho cene z minulého piatka o viac ako 9 % vyššie. Avšak v nasledujúcich dňoch svoje zisky korigoval a v piatok počas obchodného dňa sa nachádzal len o niečo viac ako 2,5 % vyššie v porovnaní s týždňom pred tým a hýbal sa okolo hodnoty 38 500 USD. Analytici sa domnievajú, že za jeho prepadom stoja správy o čínskej regulácii. Objavujú sa aj názory, že prepad ceny bitcoinu je  možné vnímať ako zdravú korekciu na trhu kryptomien.

V tomto týždni zaznamenali robustný zisk akcie spoločnosti AMC Entertainment Holdings, Inc., ktorých akcie sú v obľube špekulatívnych retail investorov a zaznamenávajú nárast objemu obchodovania nie kvôli výkonu spoločnosti, ale skôr kvôli ich silnej podpore od komunity na sociálnych sieťach. Hodnota akcií tejto spoločnosti vzrástla za tento týždeň o viac ako 100 %.

Ubúda nezamestnaných

Vo štvrtok boli zverejnené dobré čísla z trhu práce USA, ktoré ukázali, že žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa v predchádzajúcom týždni nachádzali na úrovni 406 000 žiadostí. Toto reprezentuje pokles o 38 000 žiadostí v porovnaní s týždňom predtým. Tento ukazovateľ potvrdil postupné ekonomické zotavovanie v USA.

V piatok sa počas obchodného dňa nachádzali hlavné americké akciové indexy mierne v zelených číslach. Z makroekonomických ukazovateľov boli v piatok reportované spotrebiteľské ceny v USA, merané cenovým indexom výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), s výnimkou volatilných zložiek potravín a energie, v apríli vzrástli o 0,7 % po marcovom zvýšení o 0,4 %. Čím prekonali očakávania
analytikov. Lepšie ako očakávané výsledky tohto ukazovateľa sú chápané ako pozitívne pre americký dolár, ktorého hodnota voči euru počas piatkového poobedia vzrástla, avšak v najskorších hodinách korigovala svoje zisky.

Týždenná zmena hlavných akciových indexov na Wall Street vyzerala nasledovne: Dow Jones  +0,94 %, S&P 500 +1,17 % a technologický index Nasdaq  +2,06 %. V medziročnom porovnaní dosahujú indexy nasledovné zisky: Dow Jones  +35,94 %, S&P 500  38,77 %, Nasdaq  46,75 %. Hlavné akciové indexy na Wall Street uzavreli piatkové obchodovanie nasledovne: Dow Jones  +0,19 %, S&P 500  +0,08 %, Nasdaq  +0,09 %.

Capital Markets, o. c. p., a. s. www.capitalmarkets.sk