Maďarský medzinárodný holding MOL Group hľadá iných dodávateľov ropy cez ropovod Družba

Medzinárodný holding MOL Group rokuje o využití chorvátskej siete ropovodov, ktorá sa snaží odstaviť sa od ruských dodávok, uviedol vysoký predstaviteľ spoločnosti. 

Informuje o tom agentúra Bloomberg.

„Naším zámerom je v súčasnosti jasne rozvinúť alternatívne možnosti,“ povedal v piatok v rozhovore pán Peter Ratatics, 40-ročný výkonný viceprezident MOL Group pre spotrebiteľské služby. “Ako dlho môžete mať v zóne konfliktu stabilné dodávky v potrubí, ktoré je vždy v nebezpečenstve?”

„Neustále nakupujeme a testujeme niekoľko druhov alternatívnej ropy, aby sme vyhoveli sankciám EÚ, zvýšili podiel spracovania neruskej ropy a zachovali bezpečnosť dodávok v regióne. Stále však neexistuje dlhodobá dohoda o poplatkoch za využívanie chorvátskeho úseku ropovodu Adria. V dôsledku tejto komplikácie bude plánovanie budúcich bezpečných dodávok pre viaceré štáty v regióne zložitejšie.“ tvrdí MOL Group. Jedným z dodávateľov ropy pre slovenskú rafinériu Slovnaft môže byť Kazachstan.

Slová výkonného riaditeľa Mol naznačujú snahu obmedziť energetickú závislosť Maďarska od Ruska počas vojny na Ukrajine – aj keď premiér Viktor Orban uzavrel krajinu do 15-ročného kontraktu na plyn s Gazpromom PJSC a spolupracuje s podnikom Rosatom Corp z oblasti výstavby jadrových elektrární. Na Slovensku  je dodávateľom technológií a jadrového paliva pre atómové elektráreň Mochovce.

Maďarsko – podobne ako väčšina východnej Európy – je závislé od ruskej siete ropovodov Družba, ktorá vedie cez Ukrajinu a v posledných rokoch ju brzdia občasné technické problémy a znečistená ropa . Momentálne je Molovou jedinou alternatívou ropa prepravovaná chorvátskym Jadranskim Naftovodom DD , známym ako Janaf.

V súčasnosti Slovnaft platí za prepravu jednej tony ropy 3 eur za tonu. Chorvátska firma žiada 17 eur.

Rafinér začiatkom tohto mesiaca podpísal s firmou Janaf zmluvu o preprave a skladovaní, ktorej platnosť vyprší 31. marca. Teraz hľadá dlhodobú dohodu o prevádzke a vývoji plynovodu, hoci ceny sú stále predmetom sporu a objemy nemusia byť dostatočné na vyrovnanie pre ruský dovoz, podľa maďarskej vlády.

„Ropovod Družba obsluhuje Maďarsko, Slovensko a v podstate polovicu Českej republiky, čo Jadran nedokáže, takže to znamená, že niekto by buď nemal dostatok ropy, alebo by každý dostal menej,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí pán Peter Szijjárto. rozhovor uverejnený v utorok na webovej stránke Origo news.

Aj keď obmedzenie môže mať malý vplyv na čerpacie stanice Mol v Maďarsku, Srbsku a Rumunsku, môže brániť preprave spoločnosti do Rakúska z jej rafinérie mimo Bratislavy, uviedol pán Peter Ratatics. Trh sa vo všeobecnosti pripravil na obmedzenia vytváraním zásob, ale neočakávané výpadky rafinérií môžu stále ohroziť dodávky, poznamenal.

Pán Peter Ratatics povedal, že neočakáva, že blok rozšíri svoje ropné embargo, zatiaľ čo spoločnosť modernizuje svoje rafinérie tak, aby spracovávali iné suroviny ako ruský Ural. Práce, ktoré zahŕňajú rozšírenie skladovacej kapacity, by mali trvať približne dva roky a stáť približne 500 miliónov dolárov, keď sa rozhodne o investíciách. Mol tiež hľadá finančné prostriedky EÚ na prechod na  iných dodávateľov ropy.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com