Umrel známy finančný špekulant Bernard Madoff

NEW YORK – Bernard Madoff, kedysi slávny americký finančník a sprostredkovateľ, ešte známejší tvorca burzy NASDAQ a slávny organizátor najväčšej finančnej pyramídy v histórii, zomrel vo väzení.

Odpykával si 150-ročný trest za podvádzanie 37 000 vkladateľov v 136 krajinách za 65 miliárd dolárov. 82-ročný Madoff zomrel prirodzenou smrťou.

„Klamár, veľký a hrozný“ je názov filmu o Madoffovi a jeho pyramíde. Aj jeho život je naozaj ako z filmu. Pravda, s nešťastným koncom. “Ako študent som pracoval na čiastočný úväzok a nazhromaždil som svoj prvý malý kapitál. V roku 1960 otvoril investičnú spoločnosť (Bernard L. Madoff Investment Securities LLC). Neskôr v ňom začalo pracovať veľa príbuzných, a potom synov.”, spomínal Madoff.

Americký bankár pomohol založiť burzu NASDAQ, platformu, na ktorej sa dnes obchodujú všetky popredné technologické spoločnosti. Na začiatku 90. rokov bol členom správnej rady NASDAQ a bol dokonca jej predsedom. Jeden z pilierov Wall Street, spoľahlivý a stabilný.

V prvých rokoch priniesol svojim klientom zisky viac ako 40% ročne. Ale od 90. rokov to bolo v priemere 10 – 12%, čo pre trh v dolároch s nízkymi sadzbami bol nadpriemerný, ale nie veľa. Madoff mohol byť odhalený skôr. Jeden investor so špecializáciou na štatistiku sa nejako zaujímal o prekvapivo plochý výsledok. Všetci vynikajúci investori majú skôr alebo neskôr ťažké obdobia, zatiaľ čo Madoff nie, čo vyvolalo podozrenie.

Najväčšia pyramídová hra bola otvorená kvôli finančnej kríze. Mnoho klientov sa rozhodlo svoje peniaze vybrať v nestabilnej situácii. Išlo o niekoľko miliárd dolárov. Ale Madoff ich nemohol vydať – nemal ich.

Správa, že Bernard L. Madoff Investment Securities je v skutočnosti pyramídová hra, bola pre mnohých klientov šokujúca. Niekoľko ľudí sa nedokázalo vyrovnať so stratami a vzalo si život. Neskôr, v roku 2010, urobil to aj Madoffov najstarší syn a najmladší zomrel v roku 2014 na leukémiu.

Príbuzní podvodníka boli obvinení z bezdôvodného obohatenia. Bývalá manželka musela predať drahé nehnuteľnosti a presťahovať sa z luxusného bytu na Upper East Side do jednoizbového bytu v dedine Old Greenwich. Získané peniaze boli použité na odškodnenie obetí.

Teraz je zakladateľ pyramídy preč. Proces vrátenia peňazí však pokračuje. Celkovo sa podarilo vyplatiť 80% nárokov zákazníkov. Na veľa otázok o najväčšej finančnej pyramíde stále neexistujú odpovede. Napríklad prečo si regulačné orgány desaťročia nič nevšimli. Výsledkom boli zničené životy desiatok ľudí.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.