S&P Global Ratings: Rusko menej závisí do ropy

Analytici S&P Global Ratings zverejnili štúdiu, ktorá má odpovedať na otázku, či sa Rusko oslobodilo od závislosti od ropy.

Ich záver je nasledovný:  „v posledných dvoch rokoch sa znížila závislosť domácich ekonomických a finančných podmienok na výkyvoch cien ropy“ a „vzťah medzi kurzom a svetovými cenami ropy sa zdá byť narušený“. Teda od apríla do septembra 2018 vzrástol objem ropy z Uralu o 20% a rubľ znehodnotil o 13%, zatiaľ čo zvýšenie cien ropy v uplynulom roku v priemere o 30% neovplyvnilo zrýchlenie rastu HDP. V poslednom období bol nárast cien ropy o 30% sprevádzaný nárastom domáceho dopytu o 8–9% a dvojciferným rastom dovozu, pri raste cien ropy vzrástol kurz rubľa a počas pádu klesal, čo bolo sprevádzané odlevom zahraničného kapitálu a hovorilo o progresívnej „holandskej choroby. “

Hlavným náznakom oživenia v oblasti je podľa S & P to, že významná časť cien ropy v roku 2018 vzrástla a výmenný kurz sa znížil. Je to spôsobené pôsobením rozpočtového pravidla a medzinárodných sankcií, ktoré spôsobili najmä to, že zahraničné kapitálové toky smerovali do a z Ruskej federácie a boli menej procyklické, teda menej záviseli od rastu, alebo poklesu cien surovín. V dôsledku toho sa v roku 2018, s rastom cien ropy a oslabením rubľa, vrátil do ekonomiky Ruskej federácie dvojitý prebytok – federálneho rozpočtu a platobnej bilancie.

Napriek tomu, že sa vláde podarilo oslabiť vplyv výkyvov na trhu s ropou na ekonomiku a financie, Ruská federácia je na nich stále štrukturálne závislá: ropa a zemný plyn predstavujú približne 20% HDP, 45% príjmov federálneho rozpočtu a takmer 60% vývozu tovaru (vývoz kovov) ďalších 10%). Toto negatívne vplýva na ratingové hodnotenie štátnych dlhopisov (teraz BBB +), ktoré je uvedené v S & P. Rating najvyššej kvality (kategórie A a AA) krajiny závislej od ropy možno dosiahnuť vybudovaním likvidných vládnych aktív, ako sú Katar, Saudská Arábia a Kuvajt, kde môžu dosiahnuť 100% HDP (10% Ruskej federácie). Ďalším spôsobom je zvýšenie konkurencieschopnosti sektorov, ktoré nie sú primárne, čo stimuluje diverzifikáciu vývozu a udržateľný rast. „To si bude vyžadovať dôsledné reformy zamerané na zlepšenie podnikateľského prostredia a zlepšenie kvality regulácie, ako aj riešenie problémov spojených s nízkou úrovňou hospodárskej súťaže a inovácií,“ poznamenal S & P.