Burza FTX sa prudko rúti do priepasti, čiernej diery

NEW YORK –  Bankrot prichádza do sveta kryptomien. 

Ak bol utorok pre kryptomeny Bear Stearns momentom – dňom, keď sa centrálny hráč vo finančnom ekosystéme zrútil do náručia oveľa väčšieho rivala – potom streda bola jeho momentom Lehman Brothers, pričom ten istý centrálny hráč jednoducho implodoval do diery v súvahe. nepoznateľná veľkosť, píše Axios’ Felix Salmon.

Prečo na tom záleží: Kolaps FTX je najzávažnejším zlyhaním, aké kryptosvet zažil, odkedy v roku 2014 cez noc zmizla hora Gox.

„Zdá sa pravdepodobné, že sa začína nová kaskáda výziev na dodatočné vyrovnanie, znižovania zadlženosti a zlyhania kryptospoločnosti/platformy,“ napísali včera analytici JPMorgan vo výskume.

Informácia o novinkách: Kryptografická burza Binance včera neskoro odstúpila od plánu na záchranu FTX, svojho menšieho rivala, po tom, čo náležitá starostlivosť odhalila problémy, o ktorých sa hovorí, že sú „nad rámec našej schopnosti pomôcť“.

Podľa čísel: FTX dostala žiadosti o výber v celkovej výške 8 miliárd dolárov, podľa oznámenia jej zakladateľa Sama Bankmana-Frieda, všeobecne známeho ako SBF, o ktorom ako prvý informoval WSJ.

Ak sa okno na výbery znova otvorí, potom je takmer isté, že toto číslo stúpne. FTX nepovoľuje žiadne výbery od utorka približne od 6:00 ET.


Medzi riadkami: Veľký rozdiel medzi súčasným krypto svetom a skutočným svetom v roku 2008 je v tom, že v kryptoe nie sú žiadni veritelia poslednej inštancie, ktorí by mohli podporiť systém pomocou záchranných balíkov.

Teraz sa zdá byť vysoko pravdepodobné, že FTX nakoniec vyhlási bankrot, pravdepodobne na Bahamách. Ak sa to stane, každý, kto má peniaze na platforme, bude čeliť dlhej a veľmi neistej ceste k akémukoľvek zotaveniu.

Celkový obraz: FTX, spolu so sesterskou spoločnosťou Alameda Research, boli nakoniec zvrhnuté presne tou istou vecou, ​​ktorá zabila Lehman Brothers – nadmerným pákovým efektom.

Ceny kryptomien klesajú. Bitcoin je na najnižšej úrovni od novembra 2020. Dobrou správou pre individuálnych investorov v USA je, že im nebolo dovolené používať FTX. Pokiaľ ste neboli zbehlí s VPN alebo nevlastnili offshore obchodnú entitu, pravdepodobne nemáte žiadnu priamu expozíciu na burze.

Kde to stojí: FTX US, americká odnož problémového impéria, vyzerá, že je to jediná časť impéria, ktorá môže mať ešte nejakú hodnotu. V porovnaní s vlastným FTX je však malý – a je veľmi nepravdepodobné, že by ho regulátori v USA nechali použiť ako nejaký vyjednávací čip.