Základom stredomorskej diéty je olivový olej

Španieli sú zdravší ako všetci ostatní ľudia na svete. Krajina má vysokú priemernú dĺžku života. Čo robia Španieli lepšie ako my? “- Kladie si rečnícku otázku nemecký týždenník Stern..

Skutočnosť, že Španielsko je obývané najzdravšími ľuďmi na svete, potvrdzuje štúdia americkej tlačovej agentúry Bloomberg. “Kvôli  analýze sme študovali životný štýl populácie v 169 krajinách,” vysvetľuje novinárka Carola Frenzenová. “Spolu s údajmi o obezite, fajčení a zdravotných systémoch boli analyzované aj údaje o výžive.” A tu sa zdá, že Španieli, ako aj Talianki, ktorí sú na druhom mieste, majú recept na dlhovekosť a leží v ich „stredomorskej“ diéte.

Jedným z jedál španielskej kuchyne je gazpačo, studená zeleninová polievka, ktorá je vyrobená z paradajok, uhoriek, papriky, cibule a cesnaku. Nie je len bohatá na vitamín C, ale, ako sa hovorí, má protizápalový účinok.

„Nadácia Fundación Dieta Mediterranea Foundation (Stredomorská nadácia pre výživu), ktorá existuje v Španielsku od roku 1996, uverejňuje na svojej internetovej stránke množstvo receptov a ponúk a odporúča pravidelnú, ale miernu konzumáciu červeného vína.  Okrem iného, ​​hlavnú úlohu v stredomorskej strave má olivový olej. Odborník nadácie Ramon Estruh, odvolávajúc sa na niekoľko štúdií, hovorí, že päť polievkových lyžíc olivového oleja denne významne znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, “uvádza sa v publikácii.

“V Španielsku jedia podstatne viac zeleniny, ovocia a strukovín,” povedal Mattias Schulze z Nemeckého inštitútu pre výskum výživy. “Ale hlavným zdrojom tuku je rastlinný olej.” Podľa neho je dnes presvedčivý dôkaz, že výživa s dôrazom na rastlinnú stravu je dobrá pre zdravie. “Zároveň je potrebné obmedziť spotrebu červeného mäsa a výrobkov zo spracovaného mäsa, ako aj nápojov s obsahom cukru,” odporúča odborník.

Po prvé, stredomorská strava má pozitívny vplyv na prevenciu takzvaných kardiometabolických ochorení. „Patrí sem diabetes typu 2 aj ochorenia kardiovaskulárneho systému,“ vysvetľuje Schulze.

“Už dnes, podľa medzinárodných štúdií, Španieli žijú dlhšie ako iní Európania. Vo svetovom rebríčku v roku 2016 sa krajina umiestnila na štvrtom mieste. Pred ním bolo len Japonsko, Švajčiarsko a Singapur,” uvádza Stern. Podľa prognózy Inštitútu pre meranie a hodnotenie zdravia (IHME) na Univerzite vo Washingtone do roku 2040 bude Španielsko pravdepodobne viesť rebríček – priemerná dĺžka života sa očakáva v tomto roku 85,8 roka.

„Nie je dôležité len jedlo,“ uzatvára Stern slová 70-ročného obyvateľa Madridu: „Slnko, siesta, prechádzky, socializácia, spoločenské kontakty, užívanie si života … Tu je náš recept.“