Ekonomika Mongolska bude pokračovať v raste

Podľa ázijskej rozvojovej banky presahuje hospodárstvo Mongolska predchádzajúce odhady rastu na rok 2019. Z novej správy Mongolian Properties však vyplýva, že ADB bola nútená revidovať svoje odhady po výraznom ekonomickom raste v roku 2018.

V súčasnosti sa očakáva, že HDP Mongolska sa zvýši o 6,1% namiesto 4,3%, ako pôvodne predpokladala Ázijská rozvojová banka.

Analytička Mongolian Porperties  pre digitálny marketing a výskum (mongolský Porperties digitálny marketing a výskum Nami povedala, že aktualizované údaje sú dôkazom oživenia ekonomiky v posledných rokoch. Jedným hnacích motorov ekonomiky je ťažba uhlia.

Medzinárodné vzťahy Mongolska boli na programe minulý rok, keď jeho premiér navštívil Spojené štáty. Podľa nás diplomatické iniciatívy vlády odrážajú „koordinovaný, koordinovaný triumvirát podporujúci záujmy Mongolska v regióne“, tvrdí analytička.

„Nedávno sa zintenzívnila interakcia s najvýznamnejšími obchodnými a investičnými partnermi Mongolska, vrátane USA, Číny, Japonska, Kórey, Ruska, Veľkej Británie a Európskej únie. Aktívne sa diskutuje o hospodárskej spolupráci a investíciách, “povedala.

Hospodárstvo Mongolska vo veľkej miere závisí od ťažobného priemyslu, ktorý predstavuje približne štvrtinu HDP krajiny a viac ako 90% jeho vývozu.