BBC: tridsať zaujímavostí o globálnej pavučine

World Wide Web oslávil tento týždeň  30 rokov. BBC zhromaždilo pre čitateľov jej stránok  30 najúžasnejších faktov z histórie internetu.

1. Prvá webová stránka na svete sa objavila v CERNe vo Švajčiarsku, miesto je stále k dispozícii: začala fungovať 6. augusta 1991.

2. Prvá webová kamera bola pripojená v tom istom roku 1991 v počítačovom laboratóriu University of Cambridge. Jeho jediným cieľom bolo monitorovať jeden kávovar – nemôžete nechať utiecť kávu!

3. Slovo “surfovanie po webe” bolo vynájdené už v roku 1992 knihovníkom Gene Armorom Pollym, ktorý neskôr napísal sériu kníh o bezpečnosti v oblasti internetových služieb.

4. Fínsko bolo prvou krajinou na svete, kde bol prístup na internet ustanovený zákonom, ku ktorému došlo v roku 2010.

5. Na prvom videu nahranom na Youtube Javed Karim, zakladateľ video platformy a jeden z vývojárov PayPal, študuje slony v zoo.

6. Prvá krajina, kde bude 5G mobilná sieť spustená a ktorá bude poskytovať prenos dát rýchlosťou až 20 gigabitov za sekundu, bude Južná Kórea: to by sa malo stať už v apríli a rýchlosť a kvalita prenosu obrazu bude na … pohyblivých hologramoch.

7. Fyzicky, väčšina užívateľov internetu – čo je predpovedateľné v Číne – asi 800 miliónov ľudí, a to je len asi 60% populácie krajiny.

8. Najväčšia webová stránka z hľadiska objemu návštevnosti je Netflix: spotrebuje takmer 15% globálneho prenosu dát.

9. Podľa údajov z minulého roka je najrýchlejší internet v Európe na Islande: jeho rýchlosť je 150 megabitov za sekundu.

10. Viaceré zdroje tvrdia, že takmer 80% fotografií v sieti sú obrazy nahých žien. Potvrdenie, alebo odmietnutie týchto informácií je mimoriadne ťažké.

11. Koľko ľudí na planéte je pripojených k sieti? 4,05 miliardy z odhadovaných 7 miliárd ľudí na planéte. V Eritrei má prístup do siete menej ako 1% obyvateľstva.

12. 51% prevádzky generujú roboty, nie skutoční ľudia a stránky.

13. Internet je strážený siedmimi skutočnými ľuďmi – každý z nich má kľúč, ktorý vám umožní reštartovať globálnu sieť v prípade jej zabavenia alebo technologickej katastrofy.

14. Hlavná infraštruktúra globálnej siete – 300 podmorských káblov spájajúcich kontinenty. Útes jedného z nich môže zanechať desiatky miliónov ľudí nespojených.

15. Ukladanie a prenos údajov na internete absorbuje 20% svetovej elektrickej energie.

16. Za päť rokov bude služba World Wide Web predstavovať 5% všetkých emisií oxidu uhličitého do ovzdušia.

17. Rodová nerovnováha na internete je dosť akútna: celosvetovú sieť vo svete využíva o 12% menej žien ako mužov.

18. Odhaduje sa, že podiel „darknetu“, teda internetu skrytého pred verejnosťou, na celej World Wide Webu môže byť 95% – ale to berie do úvahy všetky stránky, ktoré nie sú indexované štandardnými vyhľadávačmi.

19. Vo svete s 2 miliardami stránok, je na 0,1% z nich najväčšia “premávka, čo je asi polovica z celosvetovej premávky.

20. Za jeden deň, hackeri napadnú asi 30 tisíc stránok.

21. Každý deň posielajú užívatelia internetu 281 miliárd e-mailov.

22. Každý súbor stiahnutý z internetu robí zariadenie o niečo ťažším: ak dôverujete výpočtom Kalifornskej univerzity v Berkeley, celý internet so všetkými jeho digitálnymi obsahmi váži 50 gramov.

23. Je ťažké si predstaviť, ale jedna minúta zodpovedá 87 tisíc hodinám prezerania vizuálneho obsahu na Netflixe a 400 hodinám preberania videí na Youtube.

24. V rovnakom čase v aplikácii app Tinder “swapuje” – inými slovami, spája sa – 18 tisíc párov.

25. Podľa štúdie Statistic Brain je výška príjmov pochádzajúcich z lokalít s viac ako miliardou dolárov ročne.

26. Vynálezcom internetu je Tim Berners-Lee, ktorý podporuje vládnu reguláciu a rozvoj sieťového kódexu, prostredníctvom ktorého môžu používatelia monitorovať neutralitu siete.

27. Podľa štúdie Sociologického centra Pew Research, do roku 2025, bude väčšina ľudí vnímať internet ako základnú ľudskú potrebu – teda ako súčasť elektrickej energie a inštalatérskych prác.

28. Pokus počítať počet elementárnych častíc, ktoré tvoria priemerný e-mail, bol úspech: 2 miliardy elektrónov v jednom maile.

29. Odborníci sú presvedčení, že internet nemožno úplne vypnúť, pretože sieťové smerovače nemajú jedinú externú kontrolu.

30. Globálny web má svoj vlastný počítadlo trvania siete: howoldistheinter.net. Najvýznamnejšie udalosti v histórii internetu sú uvedené v chronologickom poradí.