Veľká Británia cirkusom stratila dôveru a povesť

Briti hľadajú cestu von z chaosu, ktorý sami vytvorili. V britskej politike sa okrem opakovania situácie nič nedeje. Je zbytočné sa im vysmievať.

Štyri dni Briti držali EÚ v napätí kvôli početným hlasovaniam v parlamente krajiny a obnoveniu rokovaní na poslednú chvíľu. Premiérka Theresa Mayová utrpela sériu porážok. Napriek tomu sa len málo zmenilo. Podľa súčasnej právnej situácie, Spojené kráľovstvo vystúpi z Európskej únie do 15 dní, 29. marca – bez dohody s EÚ, alebo s ňou.

Všetko, o čom britský parlament rozhodol, má len charakter odporúčania. Preto pokračuje dráma okolo “Brexitu”. Budúci týždeň chce Teresa Mayová dať tretí raz hlasovať o zmluve s EÚ, ktorá reguluje proces stiahnutia sa Británie z Európskej únie, v neurčitej nádeji, že časové obmedzenia a zmätok umiernia negatívne zmýšľajúcich poslancov v jej vlastnej strane a koaličných partneroch.

Potom by mala Teresa May presvedčiť 27 krajín EÚ, aby poskytli Británii odklad Brexitu. Podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy, regulujúceho odchod z EÚ sa fáza rokovaní môže predĺžiť na tri mesiace, aby sa na základe dosiahnutej dohody zorganizoval proces opustenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Ak britská neuspeje a príde do Bruselu bez zmluvy, bude musieť požiadať o odklad na jeden, či dva roky. Počas tejto doby mohli Briti premýšľať o tom, čo naozaj chcú a ako ju chcú dosiahnuť. Aspoň túto možnosť dôrazne odporúča šéf Rady EÚ Donald Tusk.

V Bruseli sú prekvapení, že britský politický systém je v slepej uličke, a mnohí poslanci popierajú realitu. Európska únia však zostáva pokojná a trpezlivá. 27 členských štátov EÚ jednomyseľne odmietlo ďalšie zlepšenia v britskej dohode Brexit. Výsledkom cirkusu s názvom „Brexit“ môže byť, že Spojené kráľovstvo bude musieť zostať v EÚ ďalšie dva roky a dokonca sa zúčastniť na európskych voľbách, vymenovať európskeho komisára za Veľkú Britániu s plnými právami a povinnosťami a  podieľať sa na tvorbe rozpočtu EÚ. Rokovania o regulovanom odchode z EÚ budú musieť začať znova.

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre Brekzit, Michel Barnier, sa zaoberá vývojom udalostí so zjavným nesúhlasom. Odporúča však zachovať pokoj a trpezlivo čakať na Britov. Barnier je presvedčený, že od “Brexitu” nikto nebude mať žiaden prospech. Ale všetci stratia. Spojené kráľovstvo už stratilo veľa. Povesť a dôveru.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.