Komisia pre cenné papiere a burzy USA proti VW

Komisia pre cenné papiere a burzy USA uviedla, že nemecký koncern VW zavádzal amerických investorov.

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá pôsobí ako dozorný orgán pre burzu, podala sťažnosť proti nemeckému koncernu Volkswagen a jeho bývalému riaditeľovi Martinovi Winterkornovi v súvislosti s údajným porušením zákonov USA o cenných papieroch. Civilný súd bol podaný vo štvrtok večer 14. marca v San Franciscu.

Podľa SEC, v období od apríla 2014 do mája 2015, Volkswagen emitoval dlhopisy a cenné papiere kryté aktívami v celkovom objeme viac ako 13 miliárd USD na amerických trhoch, zatiaľ čo vedenie skupiny vedelo, že viac ako 500 000 vozidiel s dieselovým motorom v USA prekročili sa očakávané emisné limity.

VW “opakovane klamal a zavádzal investorov, spotrebiteľov a regulátorov v Spojených štátoch,” ktorý bol súčasťou nelegálneho predaja systému údajne “čisté” dieselové autá,” tvrdí žaloba.

Vo svojej prvej reakcii nemecký koncern poukázal na „podstatné právne a vecné nedostatky“ žaloby. „Pred viac ako dvoma rokmi Volkswagen uzavrel s Ministerstvom spravodlivosti USA, takmer vo všetkých štátoch a takmer 600 tis. spotrebiteľmi. spotrebiteľmi v USA,” vyhlásil predstaviteľ koncernu vo Wolfsburgu.

V dôsledku vyšetrovaní iniciovaných americkými orgánmi v septembri 2015 bola spoločnosť VW nútená pripustiť, že softvér inštalovaný na niekoľkých miliónoch automobilov predávaných na svete umožnil manipuláciu s testami zhody motorov s environmentálnymi normami.