Reuters: India plánuje zákonom zákaz kryptomien

DILÍ – Indická vláda vypracovala návrh zákona, ktorý úplne zakáže kryptomeny v krajine, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Agentúra poznamenáva, že takéto rozhodnutie by mohlo zasiahnuť milióny investorov. „Návrh zákona ustanovuje kriminalizáciu držby, prepustenia, vydávania, obchodu a prevodu kryptomien,“ uviedol zdroj.

Kryptomena je digitálna alebo virtuálna mena, ktorá je zabezpečená kryptografiou, čo takmer znemožňuje falšovanie alebo dvojnásobné utrácanie. Mnoho kryptomien sú decentralizované siete založené na technológii blockchain – distribuovaná účtovná kniha vynútená nesúrodou sieťou počítačov. Charakteristickým rysom kryptomien je, že ich zvyčajne nevydáva žiadny ústredný orgán, čo ich robí teoreticky imunnými voči vládnym zásahom alebo manipuláciám.

Zdroj indickej vlády, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pre agentúru Reuters uviedol, že návrh zákona poskytne držiteľom kryptomien až 6 mesiacov, kým sa ich zbavia, potom budú platiť pokuty.

Informačné zdroje agentúry sú presvedčené, že návrh zákona bude schválený, pretože vláda predsedu vlády Narendra Modiho má väčšinu v parlamente.

“Ak sa takýto zákaz stane zákonom, India sa stane prvou významnou ekonomikou, ktorá spôsobí, že skladovanie kryptomien bude nezákonné. Ani Čína, ktorá zakázala ťažbu a obchod, vlastníctvo nepenalizuje,” uvádza sa v príspevku.

Je potrebné poznamenať, že napriek možnému zákazu objem transakcií v Indii rastie – v súčasnosti má 8 miliónov investorov kryptomeny v hodnote 100 miliárd rupií (1,4 miliardy dolárov).