Švédska centrálna banka úrokmi proti všem

ŠTOKHOLM – Švédska centrálna banka bola prvou, ktorá sa postavila proti politike negatívnych sadzieb, ktorá si v posledných rokoch získala popularitu na celom svete. Regulátor zvýšil sadzbu z mínus 0,25 percenta na nulu, tvrdí webová stránka centrálnej banky.

Centrálna banka svoje rozhodnutie vysvetlila tým, že národné hospodárstvo vstúpilo do fázy normálneho rastu po niekoľkých rokoch rastu „nad normálne“. Deje sa to na pozadí pozitívnej situácie na trhu práce.
V roku 2015 sa regulátor rozhodol znížiť sadzbu pod nulu. Potom sa to vysvetlilo túžbou stimulovať rast cien tovarov a služieb a tým odstrániť ekonomiku zo stagnácie. V roku 2016 ukazovateľ klesol na -0,5 percenta. Keďže táto politika fungovala, centrálna banka sa rozhodla vrátiť na nulovú sadzbu.

V septembri Európska centrálna banka znížila úrokovú sadzbu z vkladov na -0,5%. Od marca 2016 je na úrovni -0,4 percenta. Základná úroková sadzba z úverov zostala na nulovej úrovni. Správna rada ECB poznamenala, že sadzby sa nezvýšia, kým sa inflácia priblíži k cieľu dvoch percent. Záporné sadzby sa uplatňujú aj v Japonsku, Dánsku, Švajčiarsku a Maďarsku.

Mnoho odborníkov nesúhlasí s touto politikou. Napríklad Deutsche Bank verí, že záporné úrokové sadzby vkladov prinášajú bankám veľa strát a ohrozujú kolaps celého bankového systému v Európe.