Summit Európskej únie sa skončil bez výsledku

BRUSEL – Summit  Európskej únie o rozpočte skončil bez dohody. Nezhody štátov EÚ týkajúce sa rozpočtu na roky 2021 – 2027 boli „príliš veľké na to, aby sa dospelo k dohode“, zhrnula Angela Merkelová.

Hlavy štátov a vlád Európskej únie v piatok 21. februára zavŕšili mimoriadny samit v Bruseli bez toho, aby dosiahli dohodu o rozpočte Spoločenstva na roky 2021 – 2027. Šance sú „stále príliš veľké na to, aby sme dosiahli dohodu“, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová po dvoch dňoch rokovaní.

Šéf nemeckej vlády neuviedol možný dátum nasledujúceho summitu, zdôraznil však, že „bude potrebné sa vrátiť (k rozpočtovému problému. – Ed.)“.

Charles Michel, predseda Európskej rady, zase vysvetlil, že európski lídri „potrebujú viac času“. “Ako povedala moja babička, aby si uspel, musíš to skúsiť,” žartoval.

Ťažkosti pri dosahovaní dohôd súvisia najmä so skutočnosťou, že Veľká Británia, ktorá sa umiestnila na druhom mieste po Nemecku, čo sa týka príspevkov do EÚ, sa stiahla z Európskej únie. V dôsledku projektu Brexit dostane rozpočet Európskej únie menej ako 75 miliárd EUR.

V tomto ohľade sa výška odpočtov stala jednou z hlavných kontroverzných otázok. Štáty, ktoré prevádzajú do rozpočtu EÚ viac, ako z neho dostávajú vo forme rôznych dotácií, sú proti zvýšeniu príspevku každej krajiny na viac ako 1% celkového hrubého národného dôchodku (HND) za sedem rokov. V prvom rade ide o takzvaných „hospodárnych“ štyroch čistých investorov: Holandsko, Rakúsko, Dánsko a Švédsko.