Vo FIFA dozrel nový korupčný škandál Valckeho

PARÍŹ –  Vo FIFA dozrieva ďalší škandál spojený korupciou. Tentoraz boli hlavnými postavami prezident Parížskeho futbalového klubu Paríž Saint-Germain Nasser al-Helaifi a bývalý generálny tajomník FIFA Jérôme Valcke.

Podľa švajčiarskych prokurátorov arabský funkcionár tlačil zamestnanca FIFA k úplatku v celkovej výške 1,25 milióna eur. Výmenou za tieto peniaze Valcke previedol práva na vysielanie zápasov majstrovstiev sveta 2014 na určité vysielacie organizácie v Taliansku a Grécku. Prostriedky boli pripísané na účet ovládaný Valckeho spoločnosťou Sportunited.

Valcke začal svoju kariéru ako novinár na francúzskom kanále Canal +. Od roku 1997 do roku 2002 pôsobil ako generálny riaditeľ spoločnosti Sport + Channel. Vo FIFA začal Valke pracovať v lete 2003, keď dostal ponuku riaditeľa marketingu a televízie. V júni 2007 bol výkonným výborom FIFA schválený ako generálny tajomník organizácie (prvý medzi švajčiarskymi občanmi). 17. septembra 2015 bolo podozrenie z účasti na nezákonných systémoch predaja vstupeniek na zápasy majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v lete roku 2014 v Brazílii. Arbitrážna komora FIFA 7. januára 2016 oznámila začatie konania proti funkcionárovi. Po dvoch dňoch bol Valke rozhodnutím mimoriadnej komisie FIFA prepustený. Vyšetrovací výbor odporučil organizácii pozastaviť funkcionára z práce na 9 rokov a dostať pokutu 100 000 švajčiarskych frankov.

Na základe správy, ktorú vydala švajčiarska generálna prokuratúra 20. februára 2020, vyzvali spoločnosť Walke, aby uprednostnila distribúciu mediálnych práv al-Helaifi spolu s treťou osobou bez mena („podnikateľ pôsobiaci v oblasti športových práv“). Výmenou za to, okrem 1,25 milióna EUR, získal Valke právo používať vilu na Sardínii, ktorú kúpil al-Helaifi prostredníctvom spoločnosti, ktorú vlastní podnikateľ Kataru. Obvinenie Valke je pokračovaním série najvýznamnejších škandálov korupcie vo FIFA v celej histórii organizácie. V tom istom roku 2015 sa etická komisia FIFA rozhodla pozastaviť vedúceho UEFA Michel Platiniho a FIFA Josepha Blattera na osem rokov od futbalu. Hlavným dôvodom bol prevod peňazí vo výške 2 milióny dolárov do spoločnosti Platini, ktorý schválil Blatter. Napriek tomu, že funkcionári boli obvinení z korupcie, bol prevod vyhlásený za nezákonný kvôli porušeniu viacerých pravidiel etického kódexu FIFA, ktoré zahŕňajú ponuky a prijímanie darov, konflikt záujmov a lojalitu.

Pre Finančné noviny Jurij Diakonov