VCIOM: 10 % Rusov nedôveruje umelej inteligencii

MOSKVA – Väčšina Rusov , presnešie 75% respondentov reprezentatívneho výskumu verejnej mie  pozná technológiu umelej inteligencie , ale iba 29% z nich rozumie jej podstate. Vyplýva to z výsledkov spoločného prieskumu Celoruského centra výskumu verejnej mienky (VCIOM). 

Iślo o spoločný výskum VCIOM a  projektovej kancelárie na implementáciu národného programu „Digitálna ekonomika“ Analytického centra vlády Ruskej federácie. Prieskum sa uskutočnil formou telefonického rozhovoru v októbri 2019, ktorého sa zúčastnilo 1,6 tisíc respondentov vo veku 18 a viac rokov.

Na šírenie tejto technológie  má negatívny 12% respondentov. Obávajú sa najmä možného technického zlyhania, úniku osobných údajov, narušenia osobného priestoru a nepredvídateľnosti dôsledkov rozvoja technológie. Väčšina respondentov je pozitívnych alebo neutrálnych k vývoju a implementácii umelej inteligencie. Rusi sú pripravení túto technológiu použiť na získanie verejných služieb (68%), na riešenie domácich problémov (54%), v oblasti voľného času a zábavy (54%), medicíny (52%) a vzdelávania (44%).

Riaditeľ práce s orgánmi verejnej správy VTsIOM Kirill Rodin označil postoj Rusov k tejto technológii za obozretný. „Na jednej strane uznávajú nevyhnutnosť a nevyhnutnosť rozvoja umelej inteligencie ako strategickú výhodu v technologickej revolúcii. Na druhej strane, človek číta ostražitosť, ktorá je do značnej miery diktovaná nedostatkom pochopenia toho, ako presne zavedenie technológie ovplyvní každodenný život, “dodal a dodal, že každý rok klesá úroveň strachu z umelej inteligencie.

Fotografia: www.financnenoviny.com