Medzinárodný menový fond plnohodnotná pôžička pre Ukrajinu: hovorí o “značnej” sume peňazí

KYJEV / WASHINGTON – Medzinárodný menový fond je pripravený poskytnúť Ukrajine významnú hospodársku podporu v rámci nového plnohodnotného úverového programu, uviedla výkonná riaditeľka fondu Kristalina Georgievová.

V rozhovore pre agentúru Bloomberg Georgievová uviedla, že “na základe krokov ukrajinských orgánov” je fond presvedčený, že je možné poskytnúť “významnú podporu”.

“V súvislosti s novým programom postupujeme veľmi rýchlo, pretože na to máme pevný základ z programu s monitorovaním vlády, ktorý sme práve ukončili. Určite hovoríme o dlhšom časovom rámci, pretože je zrejmé, že výzvy ukrajinskej politiky tak skoro nezmiznú,” dodala.

Hlavnou súčasťou programu bude podľa nej správa a riadenie spoločností a boj proti korupcii.

“Ukrajina môže dosiahnuť pokrok v boji proti korupcii, pretože ľudia nebudú tolerovať krádeže peňazí, keď padajú bomby. Nepočula som žiadne pokusy o prikrášľovanie tohto problému, ani nedostatok ochoty spolupracovať,” povedala.

Začiatkom februára sa MMF začal pripravovať na revíziu monitorovacieho programu na Ukrajine. Realizácia súčasného monitorovacieho programu bola vyhodnotená ako veľmi účinná.

Podľa zdrojov agentúry Bloomberg kancelária prezidenta Vladimira Zelenského očakáva uzavretie novej dohody už na budúci mesiac. Cieľom je získať 5 miliárd USD v priebehu prvého roka.

Premiér Denis Šmygal v pondelok uviedol, že Ukrajina očakáva, že dostane viac ako 15 miliárd dolárov v rámci dvojdielneho viacročného programu, ktorý poskytne okamžitú finančnú podporu a podporí štrukturálne reformy, ktoré pomôžu oživeniu.

Doteraz Ukrajina dostala od MMF pomoc vo výške 2,7 mld. dolárov v rámci nástroja rýchleho financovania počas vojny.

MMF zvyčajne neposkytuje plnohodnotné úverové programy krajinám, ktoré sa zmietajú vo vojenských konfliktoch. Vzhľadom na rozsah vojny na Ukrajine a jej význam pre svet však fond môže urobiť výnimku.