India z Ruska viac ropy ako z Iraku Saudskej Arábie

NEW DILÍTakmer štvrtina ruského vývozu ropy do Indie sa v súčasnosti platí v dirhamoch.

Rusko zostáva už piaty mesiac po sebe najväčším dodávateľom ropy, ktorá sa rafinuje na benzín a naftu v rafinériách, pričom dodáva viac ako jednu tretinu všetkej ropy dovážanej Indiou, ukazujú údaje spoločnosti Vortexa.

Rafinéri naďalej nakupujú veľké množstvo ruských dodávok dostupných so zľavou v porovnaní s inou ropou z iných krajín.

Ak pred začiatkom rusko-ukrajinského konfliktu vo februári 2022 bol trhový podiel Indie v dovoznom koši menej ako 1 %, potom sa podiel Ruska na indickom dovoze vo februári zvýšil na 1,62 milióna barelov denne, čo predstavuje 35 %.

India je po Číne a USA tretím najväčším dovozcom ropy na svete.

O rast ruského dovozu sa zaslúžila Saudská Arábia a Spojené štáty americké. Dovoz ropy zo Saudskej Arábie klesol mesačne o 16 %, zatiaľ čo dovoz z USA klesol o 38 %.

Podľa spoločnosti Vortexa Rusko v súčasnosti predstavuje viac ako spoločný objem ropy nakúpenej z Iraku a Saudskej Arábie, ktoré sú hlavnými dodávateľmi ropy pre Indiu už desaťročia.

Irak, ktorý Rusko zvrhlo ako najväčší indický dodávateľ ropy, dodával krajine vo februári 940 000 barelov ropy denne, zatiaľ čo Saudská Arábia dodávala 648 000 barelov ropy denne. SAE predbehli USA a stali sa štvrtým najväčším dodávateľom so 405 000 barelmi  (pbd) denne. USA dodali 248 000 bpd v porovnaní so 400 000 bpd v januári.

Zásielky z Iraku a Saudskej Arábie sú najnižšie za posledných 16 mesiacov.

Indické rafinérie získavajú vyššie marže rafinovaním ruskej ropy so zľavou,“ povedala Serena Huang, vedúca ázijsko-pacifickej analýzy spoločnosti Vortexa.

“Apetít rafinérií dovážať ruské barely pravdepodobne zostane silný, pokiaľ bude ekonomika silná a budú k dispozícii finančné a logistické služby na podporu obchodu.”

Rusko predáva rekordné objemy surovej ropy do Indie, aby zaplnilo medzeru vo vývoze energie po tom, čo Európska únia v decembri zakázala dovoz.

V decembri EÚ zakázala prepravu ropy po mori a zaviedla strop na ceny 60 USD za barel, čím zabránila iným krajinám využívať prepravné a poisťovacie služby EÚ, pokiaľ sa ropa nepredáva pod stropom.

Predstavitelia priemyslu uviedli, že indické rafinérie používajú dirham SAE na zaplatenie za dovážanú ropu pod 60 USD. “Takmer štvrtina ruského dovozu sa v súčasnosti platí v dirhamoch,” uviedol predstaviteľ.

Ak pred začiatkom rusko-ukrajinského konfliktu bol trhový podiel Indie v dovoznom koši len 0,2 %, tak vo februári 2023 sa podiel Ruska na indickom dovoze zvýšil na 35 %.