Trump môže vymeniť čipy za kovy vzácnych zemín
WASHINGTON – Úradník Bieleho domu uviedol, že dohoda by sa mohla prerokovať v rámci obchodných rokovaní medzi oboma krajinami.
Vysoký predstaviteľ Bieleho domu uviedol, že americký prezident Donald Trump zmierni obmedzenia predaja čipov do Číny, ak Peking súhlasí so zrýchlením vývozu kovov vzácnych zemín. Obe krajiny začali v Londýne náročné obchodné rokovania. Kevin Hassett, riaditeľ Národnej ekonomickej rady Bieleho domu, povedal, že očakáva, že vyjednávači USA a Číny dosiahnu dohodu, ktorá by obmedzila čínsky vývoz kovov vzácnych zemín a magnetov. Washington predtým obvinil Peking z odstúpenia od dohody o kovoch vzácnych zemín dosiahnutej v Ženeve minulý mesiac ako súčasť ukončenia sporov v obchodnej vojne medzi USA a Čínou.
Rokovania v Londýne
Minister financií Scott Bessent vedie americký tím na rokovaniach, ktoré sa začali v pondelok v Londýne. Súčasťou washingtonskej delegácie sú aj americký obchodný zástupca Jamison Greer a minister obchodu Howard Lutnick. Čínsku delegáciu vedie vicepremiér He Lifeng. „Očakávam, že to bude krátke stretnutie s veľkým podaním rúk,“ povedal Hassett v pondelok pre CNBC po začatí obchodných rokovaní. „Dúfame, že… hneď po podaní rúk sa akékoľvek vývozné obmedzenia zo strany USA uvoľnia a vzácne zeminy sa budú z Číny do USA posielať vo veľkých množstvách.“ Jeho komentáre signalizovali Trumpovu ochotu využiť vývozné obmedzenia ako páku v rozhovoroch. Táto politika sa veľmi líši od prístupu Bidenovej administratívy, ktorá zaviedla prísne obmedzenia na predaj pokročilých amerických čipov Číne, aby zabránila čínskej armáde v používaní tejto technológie.
Podrobnosti o potenciálnej dohode
Hassett nešpecifikoval, ktoré clá sa zmiernia, ale naznačil, že administratíva nezmierni obmedzenia, ktoré majú zabrániť americkému výrobcovi čipov Nvidia v predaji pokročilých čipov spoločnostiam v Číne. Financial Times minulý mesiac informovali, že Trumpova administratíva plánovala zaradiť na čiernu listinu niekoľko čínskych výrobcov čipov z exportu ministerstva obchodu, ale niektorí predstavitelia chceli s týmto krokom počkať, pretože sa domnievali, že tento krok by neskôr poškodil obchodné rokovania medzi USA a Čínou.
Obe strany sa v Ženeve dohodli na výraznom znížení ciel, ktoré si navzájom uvalili na 90 dní. Obávajú sa dopadu na bilaterálny obchod a globálne dodávateľské reťazce. Financiálny denník FT v pondelok informoval, že čínsky export do USA sa v máji prepadol najviac od začiatku pandémie Covid-19 v roku 2020. Vzácne zeminy ako páka Hassett povedal, že Peking „spomaľuje“ export vzácnych zemín, ktorý sa stal „veľmi významným problémom“ pre ďalšie rokovania po Ženevskej dohode. Povedal, že o tejto otázke sa diskutovalo počas viac ako hodinového telefonátu, ktorý mal Trump v piatok s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Čína opakovane kritizovala americké exportné obmedzenia. Toto je však prvýkrát, čo použila vzácne zeminy na vyvíjanie skutočného tlaku na USA.
(Pripravené na základe materiálov z The Financial Tines)