MMF: rast HDP v USA bude tohto roku len 2,3 %

WASHINGTON – Medzinárodný menový fond znížil prognózovanú úroveň rastu HDP USA. Tvrdí to  správu fondu.

V roku 2022 sa predpokladá rast HDP USA na úrovni 2,3 % av roku 2023 na úrovni 1 %. Aprílové odhady boli vyššie o 1,4 % a 1,3 %

Zo správy MMF  vyplýva, že podľa členov výkonnej rady MMF je vyhnúť sa recesii v Spojených štátoch čoraz náročnejšou úlohou.

Fond oproti aprílovým odhadom zhoršil prognózu rastu HDP USA v tomto roku o 1,4 percentuálneho bodu a v budúcom roku o 1,3 percentuálneho bodu. Minulý rok podľa analytikov MMF vzrástla americká ekonomika o 5,7 %.

MMF predpovedá, že miera nezamestnanosti v USA bude v roku 2022 3,7 % a v roku 2023 4,6 %. V tomto roku sa očakáva inflácia na úrovni 6,6 % a v budúcom roku 1,9 %.

Ako uvádza fond, globálne faktory, ako je situácia na Ukrajine, pandémia koronavírusu a obmedzenia, ktoré kvôli nej uvalili v Číne, ovplyvnia ekonomickú výkonnosť v Spojených štátoch. “Navyše, čím dlhšie zostane inflácia vysoká, tým väčšie je riziko nárastu inflačných očakávaní, ktoré potom ovplyvnia mzdy a ceny. V tomto prípade bude Federálny rezervný systém (Fed, vystupuje ako centrálna bank) potrebovať prijať rozhodnejšie opatrenia na zníženie inflácie zvýšením úrokových sadzieb a ich udržaním dlhšie na vysokej úrovni. To ešte viac spomalí [ekonomický] rast a zvýši nezamestnanosť,“ vysvetlil MMF.