Cenový stop na plyn prehĺbi krízu v Európe

Stály námestník ministra ropy a energetiky Nórska Andreas Eriksen sa domnieva, že obmedzenie cien plynu by mohlo viesť k prehĺbeniu energetickej krízy v Európe.

Nórske úrady sú podľa neho k zavedeniu stropu na ceny plynu skeptické.

“V prvom rade preto, že hlavným problémom Európy je momentálne nedostatok energetických zdrojov. A cenový limit to nerieši. Naopak, môže krízu prehĺbiť, čo povedie k vysokému dopytu na trhu a zavedenie rôznych prídelových opatrení, ktoré ešte neboli, “- povedal Eriksen v rozhovore pre CNN.

Lídri krajín G7 (Veľká Británia, Nemecko, Taliansko, Kanada, USA, Francúzsko a Japonsko) na summite 26. – 28. júna potvrdili svoj zámer znížiť závislosť na energii z Ruska a predbežne sa dohodli na začatí obmedzovania cien za ruskú olej a benzín. V septembri potvrdili zámer obmedziť ceny ropy v rámci rozšírenia sankcií. Plánuje sa, že cenový limit bude zavedený 5. decembra pre ropu a 5. februára 2023 pre ropné produkty.

Ruskí predstavitelia v reakcii varovali, že krajiny, ktoré budú uplatňovať limity, zostanú bez vývozu ruskej ropy. Výška hraničnej ceny ruskej ropy ešte nebola schválená. Začiatkom júna sa objavili návrhy na stanovenie limitu na polovicu súčasnej ceny. Podľa Bloombergu sa diskutuje o číslach 40-60 dolárov.

Neskôr ruský prezident Vladimir Putin v komentári k myšlienke Západu obmedziť ceny za ruské energetické zdroje povedal, že Rusko nebude nič dodávať do zahraničia, ak by to bolo v rozpore s jeho vlastnými záujmami.

Fotografie: www.pexels.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.