Čína a Rusko v Samarkande hľadali rovnováhu

SAMARKAND Čína vyzvala Rusko, aby spoločne zohralo významnú úlohu pri stabilizácii sveta. 

Návrh zaznel počas stretnutia čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina na okraj summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Samarkande.

Išlo o prvé osobné stretnutie oboch lídrov od špeciálnej operácie na Ukrajine, ktorá výrazne zintenzívnila globálne turbulencie. Situácia na Ukrajine vyvoláva v Pekingu „otázky“, priznal to Putin v otvorenej časti rozhovoru. Vzťahy medzi Moskvou a Pekingom označil za „tandem“ a pripomenul nárast obchodu. Čína medzitým nie je v najlepšom stave: ekonomika sa v dôsledku pokračovania pandémie spomalila a jüan môže očakávať znehodnotenie.

Si Ťin-pching na stretnutí s Putinom povedal, že Čína je s pomocou Ruska pripravená hrať vedúcu úlohu pri stabilizácii „meniaceho sa sveta“. „Vzhľadom na kolosálne zmeny našej doby v globálnom meradle, ktoré v histórii našich čias nemali obdobu, sme pripravení ísť s našimi ruskými kolegami príkladom zodpovednej svetovej veľmoci a hrať vedúcu úlohu pri tak rýchlom presadzovaní meniaci sa svet na cestu udržateľného a pozitívneho rozvoja,“ povedal čínsky líder na stretnutí s prezidentom Ruska na okraj summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu.

Tieto slová v skutočnosti zneli ako politické vyhlásenie Si Ťin-pchinga, ktorý sa chystá po tretíkrát prevziať vedenie Komunistickej strany Číny. Stane sa tak prvým vodcom ČĽR od čias Maa, ktorý tento post zastával viac ako dve funkčné obdobia.

Si Ťin-pching vo svojom uvítacom prejave označil Putina za „drahého priateľa“, no vzbudzoval dojem, že čínsky vodca je najstarším v aliancii. Keď mu ruský prezident prečítal správu o SCO, milostivo prikývol. Obsahoval frázy ako „odmietnutie zasahovať do vnútorných záležitostí“ a vyjadrenia, že „pokusy o vytvorenie unipolárneho sveta nedávno nadobudli škaredé obrysy“.

Stretnutie v Samarkande je prvým osobným rozhovorom oboch lídrov od ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine. Predtým sa Xi a Putin stretli začiatkom februára na olympijských hrách v Pekingu. Vzťahy medzi Ruskom a Čínou sa zdajú byť stále silné, no odvtedy sa veľa zmenilo. Summit, navrhnutý tak, aby ukázal silu vzťahu medzi dvoma autoritárskymi vodcami v čase rastúceho nepriateľstva voči Západu a výziev voči ich agende, je obzvlášť dôležitý pre pána Putina, ktorý sa stal viac izolovaným Spojenými štátmi a ich spojencami. …

Po začatí špeciálnej operácie Ruska na Ukrajine zostala Moskva, ktorá mala predtým silné pozície v Európe, vlastne zoči-voči svojmu hlavnému strategickému spojencovi, Číne. Peking to aktívne využíva, dostáva ruskú energiu a nerastné suroviny so zľavou, no nie príliš horlivý vyvážať do Ruska tak potrebné technológie.

Predtým Sergej Tsyplakov, profesor na Katedre medzinárodných vzťahov Fakulty svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov na Vysokej ekonomickej škole Národnej výskumnej univerzity, v rozhovore pre Finam.ru uviedol, že nevidí možné zmeny v štruktúre komodít. ruských exportov, ktoré zostanú najmä surovinami.

Odborníci poznamenávajú, že Čína sa nebude snažiť vo veľkom investovať v Rusku, pretože sa obáva sekundárnych sankcií a slabého spotrebiteľského dopytu. Návšteva Si Ťin-pchinga v Kazachstane v predvečer stretnutia s ruským lídrom je dobrou ilustráciou čínskeho pragmatizmu. V dôsledku stretnutia by čínska a kazašská strana podpísali viacero dohôd, najmä o výstavbe automobilového závodu na výrobu terénnych vozidiel Chery, Changan a Great Wall. Za zmienku stojí, že v auguste čínska strana odmietla spolupracovať s ruskou automobilkou UAZ z obavy, že sa na ňu budú vzťahovať sekundárne sankcie.

To všetko však Putinovi nezabránilo v tom, aby opäť hrdo vyslovil čísla o vzájomnom obchode medzi Čínou a Ruskom. V roku 2021 sa obchodný obrat, povedal prezident Ruska, zvýšil o 35 % a dosiahol viac ako 140 miliárd USD a tento rok vzrástol o ďalších 25 %. V budúcnosti, povedal Putin svojmu čínskemu náprotivku, sa zvýši na 200 miliárd dolárov.

Zároveň si treba uvedomiť, že Peking dnes nie je v najlepšej ekonomickej kondícii. Analytici Goldman Sachs už skôr znížili svoju prognózu hospodárskeho rastu Číny v tomto roku z 3,3 % na 3 % v dôsledku nárastu počtu prípadov covidu v tejto krajine. Podľa agentúry Bloomberg by sa ekonomika mohla zotaviť o 3,8 %, pričom cieľ vlády je ambicióznejší – 5,5 %. Problémy sú aj s kurzom jüanu, ktorému kvôli rozdielu v dynamike kľúčových sadzieb oboch krajín hrozí rekordný prepad voči americkému doláru. Pokles čínskej meny môže byť problémom pre Moskvu, ktorá chce podľa Bloombergu minúť viac ako 70 miliárd dolárov na nákup priateľských mien, najmä čínskeho jüanu.

Napriek vyhláseniam Si Ťin-pchinga, že Čína je pripravená hrať „vedúcu úlohu“ s Ruskom vo svete, je to všetko skôr politická rétorika. Medzi štátmi neexistuje a pravdepodobne ani nevznikne vojenská aliancia a neexistuje ani úzka integrácia ekonomík, ktorú má Čína s EÚ.

Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom opísal vzťahy medzi oboma krajinami ako „zahraničnopolitický tandem“, ktorý „hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability“. Hoci však Moskva a Peking vo väčšine otázok hlasujú v OSN solidárne, dnes možno len ťažko povedať, že oba štáty zabezpečujú „regionálnu stabilitu“. Ruská špeciálna operácia na Ukrajine sa podľa mnohých dnešných odborníkov stala katalyzátorom mnohých konfliktov v iných častiach sveta a samotná Moskva, zdá sa, netúži hrať sprostredkovateľskú úlohu vo svetových záležitostiach. Aspoň na určitý čas, kým sa situácia na Ukrajine nevyrieši.

To, čo sa deje v tejto krajine, lídri Číny a Ruska zrejme hovorili za zatvorenými dverami. V otvorenej časti rozhovoru Putin spomenul, že ČĽR má v tejto súvislosti „otázky a obavy“. Na adresu svojho čínskeho kolegu povedal, že sa ich pokúsi objasniť. Svetové médiá zároveň zdôrazňujú, že stretnutie oboch lídrov sa odohráva v čase, keď sa v operácii na Ukrajine objavili isté ťažkosti.

Peking má svoje ťažkosti aj v medzinárodných záležitostiach – Putinov prejav obsahoval aj slová odsúdenia „provokácií zo strany USA a ich satelitov“ na Taiwane. Zdá sa však, že vedenie ČĽR dokázalo nájsť reálny spôsob. ČĽR nereagovala príliš tvrdo na očividnú provokáciu zo strany Spojených štátov spojenú s návštevou predsedníčky dolnej komory Nancy Pilosiovej na Taiwane. Bolo to celkom múdre rozhodnutie a napätie začalo opadať, no situácia je stále zložitá. V predvečer stretnutia Putin-Xi výbor amerického Senátu pre zahraničné veci schválil zbrojný obchod pre Taiwan v hodnote 6,5 miliardy dolárov. Zatiaľ nie je jasné, či tieto návrhy budú zahrnuté do rozpočtu na obranu, ktorý sa má uskutočniť pred novembrovými voľbami do Kongresu.

Medzinárodní experti poznamenávajú, že čínske vedenie pozorne sledovalo vývoj špeciálnej operácie na Ukrajine, do istej miery to „skúšalo“ na Taiwane. Konštatoval to najmä šéf CIA William Burns, ktorý kedysi veľa času strávil ako veľvyslanec USA v Rusku a mal tiež veľa a blízkych kontaktov s čínskymi lídrami. “Čína dnes už neašpiruje na to, aby sa stala veľmocou, už sa ňou stala. Prišiel jej čas. Vojna v Iraku a finančná kríza, ktorá vypukla o päť rokov neskôr, ukázali slabé stránky Ameriky. Posmelení čínski lídri videli nové príležitosti a odvážili sa spochybniť starú čínsku múdrosť, na ktorú sa Deng Xiaoping rád odvolával: „Nemali by ste ukazovať svoju silu vopred,“ napísal Burns vo svojich nedávnych memoároch The Invisible Power.