Bulharsko: protesty proti lacnému ukrajinskému obiliu

SOFIA – V Bulharsku sa začal celonárodný protest producentov obilia, informuje Dir.bg. Farmári sa sťažujú na „nekontrolovaný dovoz obilia z Ukrajiny“ a chýbajúcu hygienickú kontrolu na hraniciach.

Farmári obviňujú štát, že nechráni domácich výrobcov.

Producenti obilia z celej krajiny sa zúčastnili celonárodného protestu s 2000 traktormi a ďalšou poľnohospodárskou technikou. Sťažujú sa na „nekontrolovaný dovoz obilia z Ukrajiny“, ktoré neprejde fytosanitárnou kontrolou na hraniciach. K protestným pochodom sa pridali výrobcovia z miest Burgas, Vratsa, Vidin, General Toševo, Dobrich, Karnobat, Montana, Pazardžik, Pleven, Razgrad, Ruse, Silistra, Sliven, Stará Zagora, Haskovo, Jambol, Aitos, Loveč.
Na protest vyšli agrárnici zo 17 regionálnych centier, vyhrážajú sa, že pôjdu na žlté dlažobné kocky, teda do centra Sofie, a presunú sa na hranice.
Organizátori z Národného zväzu výrobcov obilia (NAZVO) a Národného zväzu poľnohospodárskych družstiev v Bulharsku obviňujú štát, že nechráni domácu produkciu.
Producenti chcú vedieť, kde sa skladuje ukrajinské obilie, a trvajú na tom, že sa nemieša s bulharským obilím. Protestujú aj proti vysokým cenám hnojív používaných na obrábanie pôdy.
“Spočiatku chceli protestovať v Sofii, ale asi 2000 áut je 200-kilometrová zápcha. Tento protest je varovaním pre vedenie krajiny. Nabudúce budú protestovať v hlavnom meste a na hraniciach,” predseda NAZ Kostadin Kostadinov. hrozilo.
“Hlavnou obavou je nedostatočná ochrana zo strany štátnych orgánov pred dovozom ukrajinského obilia a olejnín. Dovozy v bezprecedentných objemoch nie sú určené na tranzit do tretích krajín, nakupujú sa tu, za netrhové ceny, oveľa nižšie ako sú náklady na produkciu bulharského obilia a ropy,“ povedal Kostadinov.
Protesty podľa neho nemajú politický podtext: “Očakávame provokácie, to je normálne, povedal som im (stranám), aby sa nemiešali, vždy nás počas volieb hľadajú.”
“Súcitíme s Ukrajinou, ale neexistuje žiadna kontrola. Bulharská agentúra pre bezpečnosť potravín je nečinná,” povedal producent obilia médiám s tým, že ukrajinské kamióny neplatia dane z dopravy.
Vo všetkých krajinách sveta dovoz podlieha fytosanitárnej kontrole,” dodal. Nekvalitné obilie podľa neho pochádza z Ukrajiny, nevedno, z ktorého znečisteného regiónu. Poľnohospodári tajne vyrobili vzorku ukrajinskej pšenice, ukázalo sa, že je nevhodná. Výrobcovia verejne čítajú výsledky štúdie. Záver laboratória je „nevhodný na použitie“. Farmári pripomínajú, že bulharskí výrobcovia dodržiavajú pravidlá EÚ, zatiaľ čo pri výrobe ukrajinských produktov sa používajú nelegálne drogy.
“Takto sa rúca trh s bulharským obilím a olejnatými semenami. Nízke nákupné ceny, nízka ziskovosť, vysoké výrobné náklady,” povedal zástupca farmára. A varoval, že prichádzajú masívne bankroty, neschopnosť platiť nájomné a medzipodnikové dlhy medzi bulharskými farmármi.
Okrem toho poznamenal, že staré plodiny sa dovážajú z Ukrajiny do Bulharska. (…)
“Naše stanovisko zdieľajú producenti obilia z Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska. Nekontrolovaný a neregulovaný dovoz obilia z Ukrajiny vytvára problém. Dali sme právo na koridor pre export produktov, a nie pre nich zostať v našich skladoch a byť spracovaný našimi podnikmi,“ povedal počas protestu Cvetan Berberov, predseda Tráckeho zväzu výrobcov obilia. (…)
“Dôvodom našej nespokojnosti je nekontrolovaný dovoz pšenice a slnečnice z Ukrajiny. Slnečnicových semien bolo dovezených asi 1,4 milióna ton,” uviedol predseda Združenia obilnín Haškov Stanislav Stojanov. Teraz podľa neho neexistuje trh, všetko sa zastavilo, miestni výrobcovia nemôžu predávať svoje produkty. Poľnohospodári žiadajú, aby štát kontroloval dovozy z tretích krajín a kontroloval ich na prítomnosť zakázaných látok. (…)
Pod heslami „Bez farmárov nie je jedlo“ a „Za čisté bulharské produkty“ jazdili miestni výrobcovia ulicami Montany. (…) Demonštranti neblokovali premávku, ale v sprievode polície sa pohybovali po pravej strane cesty.