Clá pre niektorých áno, pre priateľov USA nie

Prezident Donald Trump štvrtok v noci podpísal memorandum, ktorý nariadil vláde, aby prijala opatrenia na obmedzenie čínskych obchodných aktivít.  Biely dom obviňuje Peking z nekalých obchodných praktík a považuje ich nespravodlivé sa snaží sa tým uprednostniť amerických výrobcov.

Dovozné clá majú hodnotu 60 miliárd (mld.) amerických dolárov (USD). Opatrenia majú mesačný odklad. USA dúfajú, že za toto obdobie Čína sama urobí niektoré dobrovoľné ústupky.

Prezident USA Donald Trump povedal, že očakáva návrhy Pekingu na zníženie amerického deficitu v obchode s tovarom s Čínou, čo je 375 mld. USD ročne a chce ho znížiť  o 100 mld. USD. Čína dnes vyslala varovný signál a povedala, že ešte nezačala v plnej sile obchodnú vojnu, ale môže. Povedala, že môže  zaviesť clá na americkej tovar ako je ovocie, bravčové mäso, spracované výrobky z hliníka a oceľové rúrky v hodnote 3 mld. USD.

Európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová nazvala nedávne kroky USA “mimoriadne nešťastným jednostranným krokom, ktorý je v rozpore so zavedenými medzinárodnými pravidlami”. “Sme pripravení na dialóg so Spojenými štátmi o všetkých obchodných otázkach, ktoré sa nás týkajú, ako napríklad prebytočné kapacity v globálnom oceliarskom priemysle. Tieto rozhovory medzi spojencami a partnermi by nemali mať umelo stanovené termíny, “napísala na Twitteru.

Je to jedovatý koktail udalostí,” komentuje Rich Bernstein z Richard Bernstein Advisors, ktorého cituje denník Financial Times. Zámerom administratívy Donalda Trump je oslobodiť firmy z krajín, ktoré sú spojencami USA od daní na oceľ a hliník.  To upokojila trhy, “teraz to vyzerá skôr ako skutočné obchodné vojny,” povedal Rich Bernestein. Povedal, že je prekvapený, že v USA sa to považuje za rozumnú hospodársku politiku, ktorej o nerozumie.