FT: USA nepomôžu Európe prekonať túto zimu

LONDÝN – V siedmom mesiaci ruskej invázie na Ukrajinu predstavitelia amerického priemyslu vyhlásili, že túto zimu nemôžu pomôcť Európe s väčšími dodávkami ropy a plynu .

Uvádza sa to v materiáli Financial Times .

Podľa publikácie americké bridlicové spoločnosti nebudú schopné dostatočne rýchlo zvýšiť dodávky energie, aby zabránili zimným nedostatkom v Európe.

Americké spoločnosti  ťažiace zemný plyn z bridlicových hornín nebudú schopné dostatočne rýchlo zvýšiť dodávky energie, aby zabránili zimným nedostatkom v Európe.

“Nezdá sa, že by USA mohli produkovať viac. Naša produkcia je taká, aká je. Európe nepomôže ani ropa, ani plyn,” povedal Wil Vanloh, šéf private equity v Quantum Energy Partners. jeden z najväčších investorov do bridlicového ložiska.

Quantum bola jednou z prvých súkromných investičných spoločností v oblasti energetiky. Už takmer štvrťstoročie sa zameriava na podporu podnikateľov v energetike.

Gazprom 31. augusta  2022 pozastavil dodávky plynu  do Európy cez Nord Stream 1. Spoločnosť uviedla, že na častiach kompresora potrubia sa našli úniky oleja a zariadenie muselo byť odstavené, kým sa únik neodstráni.

Spoločnosť Siemens Energy, ktorá zvyčajne udržiava turbíny Nord Stream 1, zasa uviedla, že takýto únik by nemal zastaviť prevádzku plynovodu.

Bridlicový plyn je zemný plyn nahromadený vo formáciách bridlíc. Bridlicový plyn sa stal v Spojených štátoch amerických od začiatku 21. storočia významným zdrojom zemného plynu, ktorého význam stále narastá. Záujem o tieto zdroje nekonvenčného plynu sa rozšíril aj v ostatných častiach sveta. Podľa jedného odborníka možno očakávať, že bridlicový plyn uspokojí až polovicu dodávok zemného plynu v Severnej Amerike v roku 2020. A od roku 2017 USA vyvíjali snahu predbehnúť v produkcii ropy Saudskú Arábiu vďaka nekonvenčnej bridlicovej rope