Čína: podiel nefosílnej energetiky predstavuje 47 %

PEKNIG –  Čína v poslednom desaťročí zintenzívnila úsilie na podporu ekologického a nízko-uhlíkového rozvoja tamojšieho energetického sektora, uvádza sobotňajšia oficiálna správa.

Informuje o tom agentúra Sinhua. 

V roku 2021 dosiahla inštalovaná kapacita výroby nefosílnej energie v Číne 1,12 miliardy kilowattov, čo predstavuje 47 percent celkovej inštalovanej kapacity krajiny, podľa správy zverejnenej Národným štatistickým úradom.

Inštalované kapacity výroby vodnej energie, veternej energie a solárnej energie prekročili minulý rok 300 miliónov kilowattov, čo je celosvetové prvenstvo už ďalší rok, uvádza správa.

V minulom roku sa spotreba energie na jednotku hrubého domáceho produktu oproti roku 2012 znížila o 26,4 percenta, čo predstavuje ekvivalentnú úsporu 1,4 miliardy ton štandardného uhlia.

Podiel spotreby čistej energie tiež neustále rástol. V roku 2021 sa uhlie podieľalo na celkovej spotrebe energie v krajine 56 percentami, čo je pokles zo 68,5 percenta v roku 2012. Naopak, podiel zemného plynu sa v tomto období zvýšil zo 4,8 percenta na 8,9 percenta.