Stopy Československa sú v meste Užhorod

UŽHOROD – V hlavnom meste Zakarpatska spolu nažívajú Ukrajinci, Rusíni, Maďari, Židia, ale aj Rómovia.

Na výzore mesta sa výrazne podpísalo Rakúsko-Uhorsko a Československo. Tak sa dá mesto rozdeliť aj z hľadiska architektúry. Dominantou mesta je Masarykovo nábrežie na oboch stranách rieky Uh.

O vysokej úrovni kultúry v meste veľa napovedajú pamiatky. V Užhorode nájdete synagógu, v ktorej sa v súčasnosti hrá vážna hudba, v budove prvého kina je bábkové divadlo. Hneď za mostom je známy ateliér. A pred ním v sobotu, v deň svadieb je veľká skupina Rómov, vydáva sa voľajaká miestna krásavica. A napadne vás, že tí Rómovia čakajú. Nie. Čakajú na to kedy prídu na rad. Podľa miestneho zvyku sa s nevestou odfotografujú všetci svadobní hostia. Deti aj starenka sa tešia. Čakanie si spríjemňujú tancom.

Pod miestny zámkom je veľa kaviarní. Niektoré sú v štýle rôznych neo-slohov, ktoré boli veľmi populárne v druhej polovici devätnásteho storočia. Pre turistov v Českej republiky, či Slovenskej republiky je zaujímavá kaviareň Po Zámkom. Dominuje jej automat na kávu a plagát s prezidentom Masarykom so sloganom Nebát se a nekrást! A mnoho ďalších tabúľ z obdobia, keď bol Užhorod súčasťou Československa. V meste je aj pekne upravený židovský cintorín.

Užhorod má rozvinutý priemysel – zastúpený je najmä drevospracujúci, nábytkársky, strojársky, chemický a potravinársky. Mesto je takisto významnou dopravnou križovatkou ciest od Mukačeva, Čopu, Košíc a Užoku. Západne od mesta sa nachádza významný cestný hraničný priechod na Slovensko. Kultúra a školstvo majú v Užhorode bohatú tradíciu – nachádza sa tu niekoľko múzeí, divadlo a od roku 1945 aj univerzita. V roku 1780 sem bolo prenesené sídlo Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie.

Fotografia: Užhorodská synagóga.