Čína bude nakupovať americký kvapalný zemný plyn

Čína bude kupovať skvapalnený zemný plyn (LNG) zo Spojených štátov ako súčasť urovnania obchodných sporov medzi krajinami, píše The Wall Street Journal.

Podľa tejto publikácie čínska štátna spoločnosť China Petroleum & Chemical Corp., známa ako Sinopec, uzatvorí zmluvu so spoločnosťou Cheniere Energy v hodnote 18 miliárd dolárov. Podľa nej dodávky začnú v roku 2023.

Okrem toho čínska strana bude samostatne budovať terminály LNG na príjem a premenu kvapalného paliva na plyn. Na tom podľa amerického denníka, bude musieť minúť ďalšie tri miliardy dolárov. Celková hodnota dlhodobej zmluvy pre Peking bude teda 21 miliárd dolárov.

Takýto systém sa podstatne líši od európskeho systému, v ktorom Spojené štáty dodávajú aj LNG. Tam sú terminály predplatené predávajúcim, teda americkými spoločnosťami.

Americký plyn sa stane konkurentom ruského paliva. Vlani spoločnosť Novatek začala prepravovať LNG do Číny. V decembri 2019 sa očakáva, že dokončia plynový plynovod Power of Siberia (SIla Sibíri), vďaka ktorému bude Gazprom dodávať Číne prírodný neskvapalnený plyn.

Minulý rok, na začiatku obchodnej vojny so Spojenými štátmi, Peking uložil 15-percentné dovozné clá na americký LNG. Svoje potreby v palive pokryl dodávkami z Austrálie, Kataru a Malajzie.