OSN: na pokraji chudoby žije 41 milión ľudí na svete

RÍM – OSN očakáva, že približne 270 miliónov ľudí bude v roku 2021 čeliť potenciálne život ohrozujúcemu nedostatku potravín – čo je nárast zo 150 miliónov pred pandémiou.

A počet ľudí na planéte, ktorí sú už „na pokraji hladu“, podľa odborníkov najvážnejšej etapy potravinovej krízy, narástol na 41 miliónov v porovnaní s 34 miliónmi v minulom roku.

Minulý týždeň Svetový potravinový program OSN v spoločnej správe s Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo varoval, že situácia sa v nasledujúcich štyroch mesiacoch zhorší v 23 regiónoch sveta s vysokým hladom. Zhoršenie spôsobia ozbrojené konflikty, hospodársky pád pandémie a klimatická kríza. Išlo predovšetkým o Afriku, ale ohrozená je aj Stredná Amerika, Afganistan a Severná Kórea.

Afrika je obzvlášť ťažko zasiahnutá, pretože počet nových infekcií raketovo stúpa. V posledných mesiacoch vyhlásili humanitárne organizácie poplach nad Etiópiou, svetovou jednotkou v počte hladných ľudí, a južným Madagaskarom, kde státisíce ľudí hladujú po silnom suchu.

Svetová potravinová neistota je na vzostupe už roky, pretože v chudobných krajinách sa k starým krízam pridávajú nové krízy, ako sú suchá a záplavy. Humanitárne organizácie však tvrdia, že ekonomické nepokoje pandémie za posledné dva roky urýchlili šírenie nedostatku potravín.

Po ďalšej vlne chorobnosti v Afrike bol zničený neformálny systém sociálnej ochrany obyvateľov, pozostávajúci predovšetkým z finančnej podpory príbuzných, priateľov a susedov, ktorá chudobným pomáha prežiť bez vládnej podpory. Teraz sa hlad stal určujúcou príčinou prehlbujúcej sa priepasti medzi bohatými krajinami, ktoré sa vracajú do normálneho života, a chudobnými krajinami, ktoré sa dostávajú hlbšie do krízy.