Ukrajinský HDP klesol od začiatku roka o 30%

KYJEV – Minulý mesiac sa objem ukrajinského exportu v peňažnom vyjadrení zvýšil o viac ako 23 %.

Informuje o tom web ministerstva hospodárstva.

“Ministerstvo hospodárstva s využitím nepriamych výpočtových metód a modelovacích nástrojov založených na indikátoroch správania ekonomických subjektov odhaduje pokles HDP minulý mesiac, rovnako ako v auguste, na úrovni okolo 35 %. Vo všeobecnosti podľa výsledkov prvých troch štvrťrok 2022 sa pokles HDP na Ukrajine odhaduje na 30 % úroveň,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Je potrebné poznamenať, že medzi pozitívnymi ekonomickými faktormi bolo zlepšenie dynamiky dopravnej prepravy, a to ako v dôsledku rastu vývozu poľnohospodárskych produktov po mori, tak aj v dôsledku nárastu objemu nákladnej dopravy po železnici.

„Takže vďaka realizácii „iniciatívy obilia“ cez prístavy Veľkej Odesy sa v auguste až septembri vyviezlo 5,5 milióna ton poľnohospodárskych produktov. V septembri v porovnaní s augustom vzrástol počet vyvezených produktov o viac ako 2 krát a počet lodí opúšťajúcich prístavy – takmer trikrát,“ píše sa v správe.

Zároveň sa minulý mesiac objem ukrajinského exportu v peňažnom vyjadrení zvýšil o viac ako 23 % v porovnaní s augustom tohto roka, čo je rekordná hodnota od začiatku rozsiahlej invázie do Ruskej federácie.

HDP Ukrajiny sa v druhom štvrťroku 2022 v porovnaní s druhým štvrťrokom 2021 znížil o 37,2 %.

Podľa národnej banky sa ukrajinská ekonomika v roku 2022 scvrkne o tretinu, no ak sa čiernomorské prístavy odblokujú, v rokoch 2023-2024 sa vráti k rastu.

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2023 počíta s rastom reálneho HDP o 4,6 %. Makroekonomická prognóza na rok 2023 počíta s rastom hrubého domáceho produktu o 4,6 % v reálnom vyjadrení a 37 % v nominálnom vyjadrení.